En Son Yorumlar

Bebeğinizin Uyku Kalitesini Nasıl Geliştirirsiniz?

Bebeğiniz uyku sorunları çekiyor mu? Uykuya geçerken zorluk yaşıyor mu? Siz olmadan uykuya geçemiyor mu? Bebeğinizin yaşadığı bu tür uyku sorunlarının çözümünde yardımcı olacak ağıdaki ipuçlarını uygulamanızda fayda vardır.

 

Bebeğinize gece ve gündüz arasındaki farkı öğretmeye çalışın

 

Bebeğinize gece ve gündüz arasındaki farkı öğretmeye çalışın. Gün içinde bebeğinizle daha fazla etkileşim kurun. Onunla bol bol konuşun. Fiziksel temasta bulunun. Oyunlar oynayın. Bebeğinizle biraz da dışarı çıkarak temiz ve taze hava almasını sağlayın. Elbette ki gün içindeki uykusunu da ihmal etmeyin. Fakat bebeğinizin gece ve gündüz uykusu farklıdır. Gece uykusunu yeterli ve kaliteli alması gerekir. Bu nedenle gece uykusunun daha iyi olması için onu hazırlayın. Gündüz vaktini sürekli uykuyla geçirmesin. Gece uyurken ışıkları loş yapabiliriniz. Bu bebeğinizi uykuya da hazırlar. Fazla ışık ise uykusunu kaçırır. Uykusunu sessiz bir ortamda uyumasını sağlayın. Etkileşimi azaltın. Gece uyku öncesinde bebeğinizi fazla yormayın. Oda sıcaklığını uygun bir derecede tutun. Çok sıcak veya çok sıcak olmasın.

 

Düzenli bir uyku zamanı oluşturun

 

Bebekler uyku konusunda düzeni severler. Belli bir uyku yerinin olması, beli bir saatte uyuması gibi konular bebekler için önemlidir. Bebekler rutinden oluşurlar ve karmaşayı sevmezler. Bebeğinizi özellikle gece uykusunda beli bir saatte uyumasını sağlamaya çalışın. Geç saatlere kadar uyanık tutmayın. Odasını düşük bir ışıkta tutabilirsiniz. Bu bebeğinizi uykuya hazırlamaya yardımcı olur. Bu bebekte doğal uyku hormonu salınmasını sağlar.

 

Bebeğiniz için bir uyku rutini oluşturun

 

Bebeğiniz için belli bir uyku rutini oluşturun. Uyku öncesinde bebeğinize güzel bir banyo yaptırmanız, onu emzirmenizi onunla sessiz sakin bir ortamda kısa bir sohbet, sakinleştirici bir müzik gibi şeyler bebeği uykuya iyi hazırlar. Bebeğinizin gece uykusu, gündüz şekerlemeleri, beslenme ve oyun zamanları hep belli bir zaman dahilinde olmalıdır.

 

Bebeğiniz gece uyandığında bekleyin

 

Bebeğiniz gece uyandığında eğer ağlıyorsa veya mızmızlanıyor hemen kalkıp müdahale etmeyin. Biraz bekleyin. Kendi kendine uykuya geçmesi için bebeğinize biraz zaman tanıyın. Eğer ağlaması durmuyorsa yanına gidip bebeğinizi sakinleştirin ve tekrar uykuya geçmesi için bebeğiniz yalnız bırakın.

 

Bebeğinizi kendi kendine uyumaya alıştırın

 

Zamanla bebeğinizin kendi kendine uykuya geçmesine alışmasını sağlayın. Bebeğinizi bazen yatağına bırakın ve kendi kendine uykuya geçmesini bekleyin. Yanında fazla durmayın. Bunu gecenin başlangıcında yapmaya çalışırsanız bebeğiniz daha kısa sürede gece boyunca daha uzun süre uyumaya alışacaktır.

Yayın Tarihi : 16-12-2015
Okunma Sayısı : 3122

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: