En Son Yorumlar

Bebek Uyku Pozisyonu

Bebeklerde uyku pozisyonu önemli bir konudur. Fakat birçok zaman ebeveynler bu konuya gerekli özeni göstermemektedir. Ne var ki bebeklerin uyku pozisyonu ile ilgili yapılan araştırmalar ve birçok yaşanan vakalar bu konuyu önemli hale getirmektedir.

 

Bebeklerin uyku pozisyonu neden önemlidir?

 

Bebeklerin uyku pozisyonu bebekte ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak için önemlidir. Çünkü maalesef bebekler yataklarında yanlış uyku pozisyonundan dolayı solunum sorunu yaşama ve böylelikle de ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Ani bebek ölümü sendromu özellikle ilk birkaç aylık bebekler için bu anlamda daha riskli bir hal alır.

 

Bebekler için en iyi uyku pozisyonu hangisidir?

 

Bebekler için en iyi uyku pozisyonu sırt üstü uyku pozisyonudur. Yani bebeği sırt üstü uyutmak diğer pozisyonlara göre daha güvenlidir. Yüz ütü veya yan tarafına doğru yatırılan bebeklerde ani bebek ölümü riski daha yüksektir.

 

Bebeğin uyku güvenliği için başka ne yapmalı?

 

Bebeklerde uyku pozisyonu dışında bebeğin uyku güvenliği için başka önlemler de alınmalıdır. Örneğin çok gevşek yataklar, bebeğin uyku yüzeyinin çok yumuşak olması, bebeğin yatağında kalın battaniyeler, yumuşak tüylü oyuncaklar v.b.  şeylerin olması bebeğin uykusu için risk teşkil eder ve bebeğin solunumunu engelleyebilir. Ayrıca bebeğin uyurken sıcaklığın çok artmasına ve bebeğin fazla ısınmasına yol açabilirler. Bebeğin odasında sigara içilmesi de bebekte uyku sırasında ölüm riskini artıran bir etkendir.

Yayın Tarihi : 09-10-2015
Okunma Sayısı : 3406

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: