En Son Yorumlar

Gece Boyunca Bebeğin Uyumasını Sağlamak İçin

Bebek sahibi anne ve babalar bebeklerinin gece boyunca uyumalarını o kadar çok isterler ki… Çünkü bir bebeğin gece boyunca sık sık uyanmaları ebeveynleri için de oldukça yıpratıcı olabilir.

 

Fakat bebekler için iyi bir uyku rutini oluşturmak için bazı önlemleri alma ve hazırlıklar yapmak bu konuda anne ve babaları rahatlatmaya ve streslerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Bebeğinizin gece boyunca uyumasını sağlamak için ne yapabilirsiniz:

 

Bebeğinizin uyku ihtiyaçlarını iyi anlayın

 

İlk 2 ay boyunca bebeğiniz hemen hemen 2 saatte 1 defa beslenmeye ihtiyaç duyar. Eğer biberonla besleniyorsa bunun sıklığı daha az olabilir.

 

Bebeğiniz günde 10 – 18 saat kadar uyuyabilir. Bazı zamanlar bir seferde 3 – 4 saat uyur. Fakat bebekler gece ve gündüz arasındaki farkı bilmezler. Bu nedenle zaman mefhumu olmadan uyurlar. Bu da bebeğin gece boyunca uyanık kalmasına bile neden olabilir.

 

3. aydan 6. aya kadar birçok bebek 6 saatlik sıkı bir uyku çekebilir. Fakat bunun bir rutin haline gelmesi genelde 6 – 9 aylar arasındadır.

 

Bebeğiniz için uyku rutini oluşturun

 

Yapılan araştırmalar iyi bir gece uykusu rutini oluşturulan bebeklerin daha kolay uyuduklarını, daha iyi uyuduklarını ve gecenin ortasında daha az sıklıkla uyanıp ağladıklarını gösteriyor.

 

İşte size bebeğiniz için uyku rutini oluştururken uygulayabileceğiniz bazı fikirler:

 

1. Bebeğinizle gün içinde aktif oyunlar oynayın, akşamları ise daha sakin oyunları tercih edin. Bu bebeğinizin uyku için daha istekli olmasını sağlar.

 

2. Aynı aktiviteleri aynı düzende tutmaya çalışın. Örneğin akşam uyguladıklarınızı yine akşam uygulayın.

 

3. Her aktiviteyi barışçıl ve sakin bir şekilde yapın ( özellikle gece yatma vaktine yakın )

 

4. Bebeğinizin en favori aktivitesini en sona saklayın ( yatma zamanından önce ). Bu aktivite bebeğinize uyku zamanının geldiğini işaret edecektir.

 

5. Eğer gecenin ortasında uyanırsa odasındaki ses ve ışık düzeni uykuya geçtiği zamanki düzende olmalıdır.

 

6. Bebeğinizin karnı aç ise uyku öncesi karnını doyurun.

 

7. Bebeğinize akşam uyku öncesi sakin bir müzik dinletebilirsiniz.

 

8. Yatmadan önce iyi bir banyo da iyi gelir.

 

Bebeğinizi yatağına uykuluyken koyun

 

Bebeğiniz 6 – 12 haftalar arasında başlayarak uykulu hissedene kadar onu yatıştırın. Uykulu hale gelince onu yatağına yatırın ve kendi kendine uykuya geçmesi için bırakın. Yanında çok fazla beklemeyin. Tamamen uykuya geçene kadar beklemenize gerek yoktur. Bu şekilde yapmanız bebeğinizin endi kendine uykuya geçmesini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bu düzen sizin için özellikle bebeğinizin gece uykularında oldukça rahatlatıcı olacaktır.

 

Bebeğinizi kontrol edin ve yalnız bırakın

 

Bebeğiniz en az 5 – 6 aylık olduğunda gece uykusu için aşağıdaki yöntemi deneyin:

 

1. Bebeğinizi uyanıkken fakat uykulu haldeyken yatağına yatırın ve yanında fazla beklemeden odasından çıkın.

 

2. Eğer bebeğiniz ağlarsa onu tekrar kontrol etmeden önce birkaç dakika bekleyin.

 

3. Ağlaması bitmezse bebeğinizin odasına girdiğiniz zaman onu teselli etmeye çalışın. Fakat onu yatağından kaldırmayın ve yanında 2 – 3 dk. fazladan beklemeyin. Siz odasından çıkarken yine ağlarsa da odasına geri dönmeyin. Sadece sizin yüzünüzü görmesi bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olacaktır ve kendi kendine uykuya geçecektir.

 

4. Eğer ağlaması yine devam ederse bebeğinizin yanına gidin ve biraz daha fazla yanında bekleyerek teselli etmeye çalışın. Örneğin ilk seferde 3 dakika bekliyorsanız bu sefer 5 dk. kadar bekleyin.

 

5. Bir sonraki gece ise ilk 5 dk. beklerseniz 2. defa odasına gittiğinizde 10 dk. bekleyin.

 

Bu yönteme adapte olmak ilk birkaç gece için zor olabilir. Fakat 3 – 4 gün sonra bebeğinizin iyi bir uykun rutini geliştirdiğini göreceksiniz. Çoğu ebeveyn bir hafta içinde bir gelişme görürler.

 

Bu yöntemi uygulamaya başlamadan bir gece önce uykunuzu çok iyi almanız ve iyi dinlenmiş olmanızda fayda vardır. Özellikle ilk geceler bebeğinizin sık sık uyanmaları, ağlamaları, sizin onun odasına girmeniz, çıkmanız ve onu teselli etmeye çalışma döngünüz bir hayli yorucu olabilir.

 

Bebeğiniz İçin Uyku Setleri www.annebebekclub.com' da

Yayın Tarihi : 12-03-2014
Okunma Sayısı : 3223

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: