En Son Yorumlar

Küçük Çocuklar Bebekler Gündüz Ne Kadar Uyumalı?

Çocukların gündüz vakti uykuları yani başka bir deyişle şekerleme zamanları onların sağlıklı zihin gelişimi ve fiziksel gelişimi için önemlidir. Gündüz uykusu çocukları daha enerjik yapar, konsantrasyonlarını artırır, dinlendirir ve öğrenme yeteneğini geliştirir. Yapılan araştırmalar gündüz uykusunu alan çocukların dikkat yeteneklerinin daha iyi olduğunu, yeni durumlara adapta olmadan daha başarılı olduğunu ve daha az mızmız olduğunu göstermektedir.

 

Çocuğun gündüz uykusuna ihtiyacı olduğu nasıl anlaşılır?

 

Bir çocuğun gündüz uykusuna yani şekerleme yapmaya ihtiyacı olduğunu anlamak için aşağıdaki belirtilere bakmak gerekir:

 

Çocuk sabah mutlu uyansa da gün içinde zaman ilerledikçe mızmız olur.

Gün içinde oldukça sabırsızdır.

Öğlen vakitleri geldiğinde daha kolayca ağlar.

Uykulu olabilir, yorgunluk belirtileri gösterebilir, konsantre olmada zorluk yaşayabilir.

Arabada veya televizyon seyrederken kendi kendine uykuya geçer.

 

Çocukların ne kadar gündüz uykusuna ve gece uykusuna ihtiyacı vardır?

 

Çocukların gündüz uykusu ihtiyacı çocuktan çocuğa değişebilir. Kimi çocuklar daha az uyuyabilir kimisi de daha çok uyuyabilir. Genelde çocukların gündüz uykusu ve gece uykusu ihtiyaçları ortalama şu şekildedir.

 

Yeni doğan bebekler: Yeni doğan bebekler günlük 16-18 saat arasında uyuyabilirler.

 

3 aylık bebekler: Gece ve gündüz uykusunu toplam ortalama 15 saat kadar uyurlar. Bunun 10-11 saati gece uykusudur.

 

6 aylık bebekler: Gündüz 2 defa şekerleme yapabilirler. Gece ve gündüz uykusunu toplamda ortalama 14-15 saat uyuyabilirler. Bunun 10-11 saati gece uykusudur.

 

9 aylık bebekler: Gündüz 2 şekerleme yapabilirler. Gündüz şekerleme süresi 2,5-4 saat kadar olabilir. Gündüz uykusunu ( şekerleme ) ve gece uykusunu toplam 14 saat kadar uyuyabilirler. Gece uykusunu 11-12 saat kadar uyuyabilirler.

 

12 aylık çocuklar: Gündüz 1-2 defa şekerleme yapabilirler. Gündüz ve gece uykusunu toplamda 13,5-14 saat uyuyabilirler. Gece uykusunu ise ortalama 11,5-12 saat uyuyabilirler.

 

18 aylık çocuklar: Gündüz uykusunu toplam 2-3 saat kadar uyuyabilirler ve gündüz 1-2 defa şekerleme yapabilirler. Gündüz ve gece uykusu toplam 13-14 saat olabilir. Gece uykusunu 11-12 saat uyuyabilir.

 

2 yaşındaki çocuklar: Gündüz uykusunu ortalama 1-2,5 saat arasında uyuyabilirler ve genelde 1 şekerleme yaparlar. Toplam 13-13,5 saat uyurlar ve bunun 11-12 saati gece uykusudur.

 

2,5 yaşındaki çocuklar: Gündüz 1,5-2 saat kadar uyurlar. Toplam uyku süreleri ortalama 13-13,5 saattir. Bunun 11-11,5 saati gece uykusudur.

 

3 yaşındaki çocuklar: Gündüz bir defa şekerleme yaparlar ve bunun süresi 1-1,5 saat kadardır. Günde ortalama 12-13 saat kadar uyurlar. Bunun ortalama 11-11,5 saati gece uykusudur.

 

4 yaşındaki çocuklar: Bu yaştaki çocuklar arasında gündüz uykusunu uyuyan da vardır uyumayan da. Gündüz uykusu uyuyanlar bir defa uyurlar ve bunun süresi 1 saate kadar çıkabilmektedir. Günde ortalama 11-12,5 saat kadar uyurlar. Bunun 11-11,5 saati gece uykusudur.

 

5-6 yalındaki çocuklar: Bu çocuklarda da gündüz uykusu olmayabileceği gibi bir defa gündüz uykusu olabilir. Bu gündüz uykusu 1 saate kadar çıkabilir. Günde ortalama 11-12 saat uyurlar. Bunun 11 saati gece uykusudur.

 

Çocuğun yorgun olduğu nasıl anlaşılır?

 

Çocuğun bir ölçüde yorgun olması kolay uyumasına yardımcı olur. Çocuğun yorgun olduğunu gösteren bazı belirtiler bulunmaktadır. Ebeveynlerin bu belirtilerin farkında olması gerekir. Aksi halde çocuk çok daha fazla yorulur ve bu da uyumasını zorlaştırabilir. Aşağıdaki belirtiler çocuğun şekerleme yapmaya hazır olduğunu gösterir:

 

Oyun oynamak istememe-oyuna ilgi kaybı

Mızmızlaşması

Aktivitelere, oyun zamanlarına karşı sabır göstermeme

Aksilik

Gözlerini ovması

Oturduğu yerde koltuğa veya yere uzanması

Emzik, biberon istemesi

 

Çocukların uyku rutinlerinin de değişebileceğini unutmamak gerekir. Anne ve babalar bu duruma hazırlıklı olmalı ve bu duruma kolay uyum sağlamalıdırlar.

Yayın Tarihi : 17-03-2015
Okunma Sayısı : 4716

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: