En Son Yorumlar

Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur, Sakinleştirilir?

Bebekler birçok nedenden dolayı ağlayabilirler. Karnı acıktığı zaman, hasta olduğu zaman, kendini huzursuz hissettiği zaman, rahat olmadığında, güvende hissetmediğinde, susadığında, canı sıkıldığında ve daha birçok nedenden dolayı ağlayabilir. Ağlama bebekler için en önemli iletişim biçimidir. Duygularını ve isteklerini ağlayarak bildirirler. Bir ebeveyn olarak ağlayan bebeğinizi nasıl susturabileceğinizi ve sakinleştirebileceğinizi de bilmeniz gerekir. Bu konuda aşağıdaki çözüm önerilerini uygulayabilirsiniz.

 

Bebeğinizi kundaklayın

 

Ağlayan bebeğinizi susturmak, sakinleştirmek için yapabileceğiniz ilk şeylerden birisi onu kundaklamak veya diğer bir deyişle sarmalamaktır. Bebeğinizi bir battaniye veya bezle sarmalayarak kundaklayabilirsiniz. Bebekler kundaklandıklarında kendilerini daha güvende hissederler. Özellikle yeni doğan bebeklerde bu oldukça etkili olabilir. Bebekler kendilerini güvende hissetmediklerinde ağlarlar. Bebeler kundaklandığında daha da iyi uyurlar. Bebeğinizi eğer nasıl kundaklayacağını bilmiyorsanız bebeğinizin hekiminde veya bu konuda tecrübeli birisinden yardım isteyebilirsiniz. Fakat bebeğinizi çok uzun süre ve sürekli kundaklamamanızda fayda vardır. Çünkü araştırmalara göre sürekli ve uzun süre kundaklanan bebeklerde kalça çıkığı riski de artmaktadır.

 

Bebeğinize ninni söyleyin

 

Ninni dinlemek bebekler için oldukça sakinleştirici bir etki yapar. Bebeğiniz eğer ağlıyorsa ona ninni söylemeyi deneyin. Sizin sesiniz bebeğiniz için oldukça sakinleştirici olacaktır. Sakin, yumuşak bir ses tonuyla bir ninni söyleyin. Faydalı olacaktır.

 

Bebeğinizi hoplatın

 

Aslında sağlayan bebeğinizi susturmak, sakinleşmesini sağlamak için uygulayabileceğiniz birçok yöntem var. Bunlardan bir diğeri bebeğinizi hafifçe hoplatmaktır. Hoplatılmak bebeklerin hoşuna gider. Bebeğinizi dizlerinizin üzerinde tutarak hafifçe hoplatmaya çalışın. Bebeğiniz sakinleşecektir.

 

Bebeğinizi sallamayı deneyin

 

Bebekler sallanmaktan hoşlanır. Sallanmak onlar için oldukça sakileştirici bir etki yapar. Eğer ağlıyor ve susmuyorsa, susturmak için bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Bebeğinizi belli bir ritimde hafifçe sallayın. Bebeğinizi kucağınızda sallayabileceğiniz gibi bir sallanma sandalyesi de alabilirsiniz.

 

Bebeğinize başka sesler dinletin

 

Ağlayan bir bebeği susturmak konusunda bazen oldukça ilginç yöntemler de deneyebilirsiniz. Bunlardan birisi de bebeğinize çamaşır makinesi, vantilatör, saç kurutma makinesi gibi durağan ve aynı ritimde ses çıkaran bir cihazın sesini dinletmektir. 

 

Banyo yaptırmak

 

Ağlayan bebeğinizi susturmak konusunda banyo gibisi yoktur. Gerçekten bir bebeğe banyo yaptırmak onun için oldukça sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki sağlayabilir.

 

Birlikte arabayla gezin

 

Bebeğinizi susturmak ve sakinleştirmek için onu arabanızla kısa bir gezintiye çıkarmayı deneyin. Çünkü arabada gezerken motor ve diğer sesler oldukça ritmiktir ve monoton bir ses çıkarırlar.

 

Emzik verin

 

Bebeklerde emme refleksi vardır. Bebekler emmekten hoşlanırlar. Eğer bebeğiniz susmuyorsa bebeğinize emzik vermeyi deneyin. Emzik emmek bebekler için sakileştirici bir etki yapar. Fakat bebeğinize emzik verirken bunun olumlu ve olumsuz yönlerini de değerlendirmelisiniz. Bebeğinizi susturmak için emzik vermeyi sürekli bir alışkanlık haline getirmeyin. Çünkü uzun süreli emzik vermek olumsuz etkiler doğurur. Bu yöntemi uzun süre kullanmamalısınız. Bu konuda Emziğin Faydaları ve Zaraları isimli yazıyı da okuyabilirsiniz.

 

Bebeğiniz acıkmış ve susamış olabilir

 

Bebeklerin ağlamalarının en temel nedenlerinden birisi de acıkmış veya susamış olmasıdır. Eğer bebeğiniz ( özellikle yeni doğan bebekler ) 3 saattir emzirilmediyse ağlamasının en büyük nedeni acıkmış olmasıdır. Bebeğinizi mutlaka 2-3 saatte 1 defa emzirin.

 

Bebeğinizin bulunduğu yeri değiştirin

 

Bazen bebekler sürekli aynı yerde, aynı ortamda bulunmaktan sıkılırlar, rahatsız olurlar. Bazen o ortamdaki gürültülü ve stresli bir durum da bebeğinizi huzursuz ederek ağlamasına neden olabilir. Gün içinde bebeğinizin bulunduğu ortamı ara ara değiştirmeyi deneyin.

 

Hastalık belirtilerine bakın

 

Bebeğiniz hasta olduğu içinde ağlayabilir. Eğer bebeğiniz sürekli ağlıyorsa bebeğinizde olası hastalık belirtilerini bir kontrol edin. Bunun için Bebeklerde Hastalık Belirtileri isimli yazıyı okuyabilirsiniz. Eğer bu belirtiler varsa bebeğinizi hekime gösterin.

 

Bebeğinizde kolik olabilir

 

Bazen bebekler görünürde hiç bir neden yokken de ağlayabilirler. Bu genelde kolik denilen durudan kaynaklanan bir tür ağlama nöbetidir. Kolik sorunu olan bebek sürekli olarak şiddetli bir şekilde ağlar. Bu ağlama nöbeti uzun sürer ve bebeği susturmak, sakileştirmek neredeyse mümkün olmaz. Bebeklerde Kolik ve Bebeği Sakinleştirme Yolları yazısını okuyarak kolik konusunda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yayın Tarihi : 21-03-2016
Okunma Sayısı : 3500

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: