En Son Yorumlar

Bebeğe Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinize banyo yaptırmaktan muhtemelen oldukça zevk alıyorsunuzdur. Bir bebeğe banyo yaptırmak gerçekten çok eğlencelidir. Fakat bu konuda bazı önemli güvenlik konularına ve diğer bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.

 

1. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bebeğinize her gün banyo yaptırmanız gerekmemektedir. Hatta bebeğiniz tamamen kirlenmeden bile bebeğinize banyo yaptırmayabilirsiniz. Fakat genelde ortalama olarak bebeğe haftada 2-3 defa banyo yaptırılabilir. Bu yeterli bir miktardır. Bebeğinize banyo yaptırmadığınız diğer günlerde ise nemli temiz bir bezle veya pamukla yüz, boyun, popo kısımlarını temizleyebilirsiniz.

 

2. Bebeğinize banyoyu muhtemelen banyoda yaptıracağınız için banyonuzun temiz olduğundan emin olun. Bebeğinize banyo yaptırdığınız leğen veya küvet içindeki suyun temiz olduğundan emin olun. Bu özellikle göbek bağı henüz düşmemiş bebeklerde mikrop bulaşmasına neden olabilir. Diğer yanda göbek bağı henüz düşmemiş bebeklerde banyo biraz daha risklidir.

 

3. Bebeğinize banyo yaptıracağınız banyo veya diğer ortamların sıcaklığının yeterli düzeyde olduğundan emin olun. Ortalama 22-25 derece arasında olmalıdır. Soğuk banyoda bebeğinize banyo yaptırmayın. Bebeğinizin banyoda uzun süre tutmayın. Bebeğinize banyo yaptırırken ihtiyacınız olabilecek şeyleri yanınızda bulundurun ( şampuan, sabun, havlu, sünger v.b. )

 

4. Bebeğinizin banyo suyunun sıcaklığından emin olun. Banyo suyu çok sıcak olmamalıdır. Bebeklerle yetişkinlerin sıcaklık eşiği farklıdır. Bebeğin banyo suyunun sıcaklığı ılıktan biraz daha sıcak olmalıdır.

 

5. Bebeğiniz için kullanacağınız şampuanı dikkatli seçin. Bebekler için üretilmiş şampuanlar bulunmaktadır.  Bunlar genelde göz yakmazlar. 

 

6. İlk zanlar bebeğinize banyo yaptırırken bir başkasından da yardım alabilirsiniz. Muhtemelen ilk zamanlar biraz zorlanabilirsiniz. Fakat tecrübe kazandıkça bebeğinize tek başınıza banyo yaptırabileceksiniz. Bebeğinizi yormamaya, vücuduna fazla baskı yapmamaya dikkat edin. Aksi halde omurgasına ve kemiklerine zarar verebilirsiniz. Bebeğinizi küvette uygun pozisyonda tutun.

 

7. Bebeğinize banyo yaptırırken karnının çok tok olmamasına dikkat edin. Çünkü karnının şu an dolu olması banyo sırasında kusmasına neden olabilir.

 

8. Bebeğinizin banyosunda dikkat etmeniz gereken en önemli güvenlik kurallarından birisi de bebeğinizi banyoda asla tek başına bırakmamanızdır. Ne olursa olsun bebeğinizi banyoda tek başına bırakmayın. Banyodan çıkmanız gerekiyorsa bebeğinizi kurulayıp havluya sararak onu da yanınıza alın. Çünkü bebekler küvette kolayca boğulabilirler.

 

9. Bebeğinizi durularken kullanacağınız suyun sıcaklığında da emin olun. Eğer banyoda yeterli sıcaklık sağlanamıyorsa bebeğinizi evinizin daha sıcak bir bölümünde de yıkayabilirsiniz.

 

10. Bebekler için üretilmiş bir küvet veya leğen kullanın. Eğer bunlar yoksa ve banyonuzdaki büyük küveti kullanacaksanız küvetin yüzeyine kaymayacak bir şeyler serin.

 

11. Bebeğinizi küvetinde oturmaya yakın bir pozisyonda tutmaya çalışın. Bunu sağlamak için baş ve omuz kısmını yukarda tutacak şekilde havlu gibi bir şey yerleştirebilirsiniz. Bebeğinizin küvetine dökeceğiniz suyun yüksekliği 5 cm. kadar olmalıdır.

 

12. Bebeğinizin küvetteyken sıcak su musluğunu aniden açmayın. Bu bebeğinizin yanmasına neden olabilir.

 

13. Bebeğinize küvete hemen koymayın. Bu bebeğinizi korkutabilir. Yavaşça koyun ve koyarken de onunla sakinleştirici bir şekilde konuşun. Önce ayaklarını ve bacaklarınızı küvete sokun. Böylelikle suya daha çabuk alışır.

 

14. Bebeğinize banyo yaptırırken önce el ve kollarını yıkayın. Sonra sırasıyla koltuk altlarını, göğsünü, ayaklarını ve bacaklarını yıkayın. Sonra poposunu yıkayın. En son başını yıkayın. Çünkü baş kısmı diğer vücut bölgelerine göre daha çabuk üşür. Başını yıkarken suyu geriye doğru dökerek yıkamaya çalışın. Bu bebeğinizin gözlerine sabun gitmesini önlemeye yardımcı olur. Bebeğiniz ayrıca bu şekilde daha kolay nefes alıp verir. Yüzünüze doğru suyu dökerseniz solunumunu engelleyebilir.

 

15. Bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra banyoda fazla bekletmeden hemen havlusuyla kurulayıp, sarın. Başınızı ve kulaklarını iyi kuruladığınızdan emin olun. Islak salçala bebeğinizi banyodan çıkarmayın. Bebeğinizin altının bezlenmesi işini banyoda uygun bir yerde yapabileceğiniz gibi odasında da yapabilirsiniz. Banyo sonrasında başını mutlaka örtün.

 

16. Bebeğinize banyoyu genelde akşam uygun öncesinde yaptırın. Bu ayrıca bebeğiniz için iyi bir uyku öncesi rutini de olur. Bebeğinize uyguya hazırlanır. Banyo sonrasında bebekler daha iyi uyur. Tabi uyku öncesinde bebeğinizin karnını da doyurmayı unutmayın.

Yayın Tarihi : 05-01-2016
Okunma Sayısı : 3139

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: