En Son Yorumlar

Bebek Masajı En İyi Nasıl Yapılır?

Bebek masajı aslında bebekler için birçok faydası olan bir bebek rahatlatma yöntemidir. Aslında bir tür egzersiz diyebiliriz. Bebekler masaj yoluyla rahatlar ve sakinleşirken aynı zamanda başka faydalar da edinirler. Masaj bebeğin gaz sorununa iyi gelir. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Masaj ayrıca anne / baba ile bebek arasındaki bağın güçlenmesini sağlar. Yani masaj iyi bir bağ kurma aracıdır. Siz de bir ebeveyn olarak bebeğinize masaj yapmayı ihmal etmemelisiniz. Aşağıda bebeğinize nasıl daha iyi masaj yapabileceğini ve dikkat eteniz gereken önemli noktaları bulabilirsiniz.

 

Bebeğinize masaj yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar

 

1. Bebeğinize masaj yaparken bebeğinizin aç olduğu veya uykulu olduğu zamanlarda masaj yapmayın. Kendisini huzursuz hissettiği, ağladığı zamanlarda masaj yapmaktan kaçının. Masajı bebeğinizi doyurduktan 30 dk. kadar sonra yapmaya çalışın.

 

2. Bebeğinize masaj yapmaya başlamak için acele etmeyin. Masaj yapmak için doğum sonrasında birkaç hafta bekleyin. Genelde bu konuda önerilen süre doğumdan 1,5 ay sonrasıdır. Yeni aşı olmuş bir bebeğe de masaj yapılması önerilmemektedir.

 

3. Bebeğinize masajı temiz ellerle yapın. Masaj öncesinde ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Fakat biraz bekledikten sonra bunu yapın. Soğuk ellerle bebeğinize masaj yapmayın. Ayrıca parmaklarınızda veya bileğiniz saat, yüzük, bileklik gibi şeyler varsa bunları çıkarın. Aksi halde bebeğinizin hassas cildinizi tahriş edersiniz.

 

4. Bebeğinize masaj yaparken sakin, sessiz bir ortam seçin. Gürültülü ve stresli bir ortamda bebeğinize masaj yapmanız zor olur. Ayrıca bebeğiniz de huzursuz olur. Bebeğinize masaj yaparken onunla yatıştırıcı ve sevgi dolu bir ses tonuyla konuşun. Rahatlayacaktır. Ona yumuşak bir tonda sakinleştirici bir şarkı bile söyleyebilirsiniz.

 

5. Bebeğinize masaj yaptığınız oda soğuk olmamalıdır. Ilık bir oda olmalıdır. Çok sıcak bir oda da bebeğinizi rahatsız eder. Masaj yaparken bebeğinizin altına yumuşak bir havlu serin.

 

6. Bebeklere masaj yaparken kullanılacak en iyi yağlardan birisi bitkisel yağlardır. Bu nedenle badem yağı veya zeytinyağı bu iş için ideal yağlardır. Bu yağlardan birisini kullanarak bebeğinize masaj yapın. Avucunuza bitkisel yağdan biraz dökün ve avuçlarınızı birbirine ovuşturarak avuç içinize yaydıktan sonra masaja başlayın.

 

7. Masaj yaparken kesinlikle nazik olun. Sert müdahalelerden kaçının. Önce göğüs bölgesinde başlayın, sonra karın bölgesine ve en son kul ve bacak bölgelerine uygulayarak masaj yapın. Yüz masajında ise bebeğinizi yüz ve alın bölgesini hafifçe ovarak masaj yapın.

 

8. Masaj bittikten sonra bebeğinizin vücudu biraz kaygan olacaktır. Bunu dikkate alarak bebeğinizi bir bezle veya ılık bir yumuşak havluyla sararak kucağınıza alın. Bunlar olmadan alırsanız bebeğinizi ellerinizin arasından kayabilir. Bebeğinizi kucağınıza alırken yine nazik olun. Onu fazla sarsmayın. Çünkü bebeğinizin masajın etkisiyle oldukça gevşemiştir ve rahatlamıştır. Bunu bozmak istemezsiniz.

 

Bebeğe yüz masajı nasıl yapılır?

 

Birçok bebek aslında yüzlerine masaj yapılmasından pek zevk almasa da yüz masajı da bir bebek için oldukça rahatlatıcıdır. Eğer bebeğinizde tam bir vücut masajı yapacaksanız bu masaj yüz kısmını da kapsar.

 

Bebeğinize yüz masajı yaparken bebeğinizle göz kontağı kurmayı ve onunla sakinleştirici bir ses tonuyla konuşmayı ihmal etmeyin.

 

Bitkisel yağınızı iki avuç içinizle ovduktan sonra yüzüne önce hafif dokunuşlarla dokunun. Eğer herhangi bir itiraz gelmiyorsa yüz ve alın bölgesine hafifçe, sanki yüzünüzü yıkıyormuşçasına masaj yapın. Çok fazla yağ sürmekten kaçının.

 

Yüz masajı aslında bebeğinizin cildi için de iyi bir egzersizdir. Eğer bebeğinizin yüzüne egzama belirtilileri varsa yüz masajı bunun için faydalıdır. Egzamalı bir ciltte yüz masajını egzama için faydalı bir yağ veya krem ile de yapabilirsiniz.

 

Yüz masajında bebeğinizin gözlerine dikkat edin. Losyon, krem veya bitkisel yağlardan hangisini kullanırsanız kullanın bunları göz çevresinden uzak tutun. Çünkü gözlerini tahriş edebilir.

 

Bebeğe ayak masajı nasıl yapılır?

 

Bebeklerin ayakları oldukça hassastır. Kemikleri, kıkırdakları ve eklemleri yumuşaktır. Bu nedenle ayak masajında oldukça nazik davranmalısınız. Sert hareketlerden kaçınmalısınız.

 

Ayak masajı bebekler için oldukça faydalıdır. Ayak masajı ile bebeğin ayaklarındaki kan dolaşımı arar, bebek ayak kaskları güçlenir ve ayakları ısınır. Ayaklarının ısınması bebeği rahatlatır.

 

Bebeğinize ayak masajını her gün sabah veya akşam yapabilirsiniz. Ayak masajını sırt üstü yapabileceğiniz gibi yüz üstü pozisyonda da yapabilirsiniz.

 

Eğer bebeğiniz hastaysa örneğin ateşi varsa veya bir enfeksiyonel hastalığı varsa masaj yapmaktan kaçının.

 

Bebeğinizin ayaklarını ovarak masaj yaparken ayak parmaklarına da özel özen gösterin. Sert hareketlerden kanmak koşuluyla ayak parmaklarını hafifçe ovarak masaj yapın. Ayakaltını da ovmayı ihmal etmeyin.

 

Bebeğe bacak masajı nasıl yapılır?

 

Bebekler bacak masajından oldukça hoşlanırlar. Bacak masajı bebekler için çok rahatlatıcıdır. Bebeğinize bacak masajı yaparken bebeğinizi sırt üstü uzatın sonra biraz kendinize doğru çekin. Her iki ayağını da karın bölgenize doğru biraz bastırın.

 

Daha sonra bir elinizle bebeğinizin bir bacağını biraz kaldırın. Diğer elinizle bebeğinizin bacağını ayaktan kalça bölgesine kadar siliyormuş gibi ovarak masaj yapın.

 

Daha sonra aynı işlemi diğer bacak için uygulayın. Bacak masajını da önce oldukça hafif bir şekilde başlayarak yapın. Bebeğiniz iyi hissediyorsa, herhangi bir mızmızlanma belirtisi yoksa bacak masajını biraz da hızlandırarak yapabilirsiniz.

 

Fakat yine bacak masajında da sert hareketlerden kaçınmalısınız.

 

Karın masajı

 

Karın masajı bebekler için sakinleştirici etkilerinin yanında kolik, gaz sancısı gibi sorunlar için de oldukça faydalıdır.

 

Bebeklerde gaz sancısı yaygın yaşanır. Kolik ise bebeklerde görülen ağlama nöbetidir Bunun en temel nedeninin gaz sancısı olduğu düşünülmektedir.

 

Karın masajı ile bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Karın masajını oldukça nazik bir şekilde, karnına fazla bastırmadan hafifçe ovarak uygulayın..

 

Uygulama sırasında bebeğinizin her iki bacağından tutarak karnına doğru nazikçe itebilirsiniz. Bu şekilde karnına doğru biraz beklettikten sonra ayaklarını eski pozisyona getirin.

 

Bebeğinizin bacaklarını bisiklet pedalı çevirir gibi öne ve arkaya doğru da hareket ettirebilirsiniz. Bu bebeğinizin bağırsak hareketlerini de hızlandırmaya yardımcı olur. Kabızlık sorunu çekiyorsa bu hareket iyi gelir.

 

Karın masajında bebeğinizin karın ve göğüs bölgesine parmak uçlarınızla parmaklarınızı yukarı aşağı hareket ettirerek hafif dokunuşlarla bebeğinizi rahatlatmayı da deneyin. Bu yaparken parmaklarınızı ritmik bir şekilde hareket ettirin ve bu ritme uygun bir tekerleme veya şarkı söyleyin.

Yayın Tarihi : 24-03-2016
Okunma Sayısı : 4603

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: