En Son Yorumlar

Bebeklerde Cilt Kuruluğu

Yeni doğan bebeklerin cildi çok yumuşak olmakla birlikte cildi kurumaya da oldukça müsaittir. Eğer sizin de bebeğinizin cildi kuruyorsa bunu fark etmeniz ve bu konuda ne yapabileceğini bilmeniz önemli bir konudur.

 

Bebekler neden cilt kuruluğuna yatkındır?

 

Bebekler doğduklarında ciltlerinde ince bir tabaka vardır. Bu ince tabaka genelde doğumu takip eden birkaç hafta içinde dökülür. Yeni doğan bir bebeğin cildinde böyle bir tabaka olması normaldir. Bunun içinde herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Kendi kendine gider.

 

Bebekler doğduklarında vücutlarında annelerinden gelen horonları taşırlar. Bu durum bebeğin cildinde bebek aknesi ve cilt kuruluğu gibi sorunların oluşmasını tetikleyebilir. Bu sorun birkaç hafta içinde düzelir. Fakat eğer geçmezse koynu bebeğin hekimiyle görüşmek gerekir.

 

Bebeklerde cilt kuruluğu aynı zamanda bebeğin cildinde pürüzler, döküntüler ve hatta kızarıklık oluşmasına da yol açabilir. Bebekteki cilt kuruluğundan dolayı cilt tahrişleri oluşabilir ve bu durum bebeği rahatsız eder. Bebek mızmız olur.

 

Bebekte cilt kuruluğu egzama ve konak belirtisi olabilir

 

Eğer bebekteki cilt kuruluğu uzun süredir devam ediyorsa, sürekli bir cilt kurluğu sorunu yaşıyorsa bu bebekte egzama olduğuna işaret edebilir. Egzamanın en belirgin belirtileri cilt kuruluğu, sürekli cilt döküntüsü gibi belirtilerdir.

 

Bebekte egzama olup olmadığına hekimin yapacağı kontroller sonunda karar verilir. Fakat egzama sorunu genelde düzenli cilt nemlendirme ile tedavi edilebilmektedir.

( Bebeklerde Egzama, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi )

 

Bebekte eğer konak sorunu varsa bu kendini cilt kuruluğu belirtisi ile de gösterebilir. Konak sorununda bebeğin cildinde kuruma, döküntü ve özellikle kafa derisinde döküntülü saç derisi sorunu yaşanır. ( Bebeklerde Konak, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi )

 

Konak zararsız bir sorundur ve genelde kendi kendine geçer. Bebeğin saç derisinde konak sorunu varsa bebeğe banyo yaptırırken saçlarını yumuşak bir tarakla veya fırçayla tarayarak saçlarındaki konağı atmak mümkündür Bunu düzenli olarak yapmak konak sorununun iyileşmesini hızlandırır.

 

Bebek cilt kuruluğu yaşarsa cilt bakımı nasıl olmalı?

 

Özellikle yeni doğan bebeklerde cilt kuruluğunu tedavi etmek basittir. Bebekler için yağılmış bir nemlendirici kullanmak bu konuda etkili olacaktır. Fakat bu kremler bebek 1 aylık olduktan sonra kullanmakta fayda vardır.

 

Bebeğe sık sık banyo yaptırmak cildindeki yağ tabakasına zarar verebileceği için bebeği sık sık banyo yaptırmaktan kaçınmak gerekir. Aksi halde bebeğin cildi kurur.

 

Cilt kuruluğuna karşı bebeğinizin cildini güneşten de korumalısınız. Güne ışınlarına uzun süre maruz kalması cildiniz kurutacağı gibi cildinde güneş yanıklarının oluşmasına da yol açabilir. Çünkü bebeklerin cildi çok hassastır.

 

Aynı şekilde bebeğin cildini soğuktan da korumak gerekir. Soğuk havalar bebeklerin hassas cildini çabuk kurutabilir.

 

Bebekte cilt kuruluğunun çözümünde odasında bir nemlendirici cihaz kullanarak odasının biraz nemlenmesini sağlamak iyi bir çözümdür. Cilt kuruluğuna iyi gelecektir.

 

Bebeklerde cilt kuruluğu başka sorunlara yol açar mı?

 

Bebeklerde cilt kurluğu eğer gerekli cilt bakımı ve tedavisi uygulanmazsa ciltte tahriş ve hatta daha ileri safhada iltihaplanma yaşanmasına yol açabilir. Cilt kuruluğu bebeklerde akne, sivilce sorunlarının oluşmasını tetikleyebilir.

 

Dikkat etmeniz gerekenler

 

Eğer bebeğinizde cilt kuruluğu varsa veya bebeğinizin cildinin kurumasını istemiyorsanız ıslak bebek havlusu kullanımını azaltın. Bu durum özelikle daha küçük bebeklerde daha önemlidir. Islak havluda bulunan alkol içeriği bebeğin cildindeki nem düzeyini azaltabilir. Bu da bebeğinizin cildini kurutarak tahrş oluşmasına neden olabilir. Özellikle ilk 1 ay boyunca buna dikkat etmelisiniz.

 

Bebeğinize sık sık banyo yaptırmamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu cildinin kurumasına ve tahriş oluşmasına neden olabilir. İlk haftalar haftada 1 defa banyo yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Yayın Tarihi : 26-02-2016
Okunma Sayısı : 4300

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: