En Son Yorumlar

Bebeklerde Pişik Nasıl Oluşur?

Tüm dünya genelinde bebeklerde ve küçük çocuklarda en yaygın yaşanan cilt sorunlarından birisi pişiktir. Örneğin Amerikan Pediatri Akademisinin verilerine göre 4 – 15 aylık bebeklerin ve küçük çocukların yarısında pişik vakaları yaşanıyor. Bazı bebeklerde ise pişik vakaları diğer bebeklere göre daha fazla yalanıyor. Bebeklerde pişik nasıl oluşmaktadır?

 

1. Bebeklerde pişik oluşmasının başlıca nedenlerinden birisi bebeğin altının nemli olmasıdır. Bebeklerde daha çok diyet veya beslenmeden kaynaklanan nedenlerden dolayı sıklıkla ishal oluşabilmektedir. Ayrıca bebekler altları sıklıkla kirletir ve ıslatırlar. Altı ıslanan bebeğin uzun süre bu şekilde nemli ve ıslak kalması bebeğin cildini tahriş eder ve pişiğe yol açar. İdrar amonyak içerir. Amonyak bebeğin cildi için tahriş edici olabilir. Yıkanabilir bebek bezlerinin yıkanmasında kullanılan deterjanlar ve çamaşır suları bebeğin cildinde tahrişe neden olabilir ve bu da pişiğe yol açabilir.

 

2. Bebeklerin cildi hassastır. Bebeğin bezini değiştirirken altı temizlenme esnasında bebeğin cildini sert bir şekilde temizlemek ve ovmak cildini tahriş edebilir. Ayrıca bebeğin cildinde kızarma gibi belirtiler varsa, bebeğin altını temizlerken kullanılan bebek mendilleri de tahriş edici olabilir ve pişiğe yol açabilir.

 

3. Bebek bezinin olduğu bölgede bazen bir mantar enfeksiyonu da gelişebilir. Bebek bezindeki kullanılan boyalar ve diğer materyaller bebekte alerjik bir reaksiyona yol açabilir. Bu da bebekte pişiği tetikleyebilir. Sıcak ve nemli bir ortam ilk belirtilerini bebek bezinin olduğu cilt bölgesinde gösterebilir.

 

Bebekte pişiği önlemek için yöntemler

 

1. Bebekler altlarını sık kirlettikleri veya ıslattıkları için bebek bezi sıklıkla değiştirilmelidir. Bebek uzun süre kirlenmiş ve uslanmış bebek beziyle tutulmamalıdır.

 

Bebeğiniz İçin Pişik Kremleri ve Bebek Yağları Annebebekclub.com' da

 

2. Bebeğin altı her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır.

 

3. Bebeğin altı temizlenirken nazik olmalı ve sert bir şekilde temizlenmemelidir.

 

4. Bebek zaman zaman bezlenmeden öylece tutulmalı ve altının hava alması sağlanmalıdır.

 

5. Bebeğin altını temizlerken kokusuz ve alkol içermeyen bebek mendilleri kullanılmalıdır.

Yayın Tarihi : 17-07-2014
Okunma Sayısı : 4183

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: