En Son Yorumlar

Emziğin Faydaları Ve Zararları

Emzik kullanımının bebeklerde hem yararları bulunuyor hem de zararları. Emziğin bebeklerdeki zararları daha ok emziğin kullanım süresi, kaç yaşına kadar kullanıldığı, kulanım biçimi gibi etkenlere göre ortaya çıkıyor. Önce emziğin yaralarını belirtmekte fayda var.

 

Emzik kullanımının faydaları

 

Emzik öncelikle bebekleri sakinleştirmekte kullanılan en temel gereçlerden birisi. Çünkü bebeklerde güçlü bir eme duygusu bulunur. Emme duygusunu tatmin eden bebek daha sakin olur.

 

Emzik emen bebekler daha az mızmızlanırlar. Daha az ağlarlar. Uyku konusunda daha az sorun çıkarırlar ve uykuları daha iyidir.

 

Emzik kullanımının bir diğer faydası ve en önemli faydalarından birisi de bebeklerde ani bebek ölümleri riskini azaltmasıdır.

 

Emzik kullanımının zararları

 

Emzik kullanımı her ne kadar normalde faydalı görünse de uzun süreli ve sürekli kullanımda bebeklerin diş gelişimlerini ve dişlerin yapısını olumsuz etkileyebilmektedir.

 

Yine emziğin uzun süre ve sık sık kullanılması bebeklerde dil gelişimi sorunlarına ve konuşmanın gecikmesine yol açabilmektedir. Çünkü bebeler 1 yaş civarlarında ilk kelimelerini konuşana kadar iletişim için ses çıkarırlar, anlamsız heceler kullanırlar. Bunlar hep bebeğin dil geliminin bir sürecidir. Emzik kullanan bebeklerde bu süreç gecikebilir.

 

Bebeklere doğduktan sonra ilk haftalar sık sık emzik vermek annenin süt üretimini olumsuz etkileyebilir. Çünkü annenin yeterli süt üretebilmesi için bebeğini sık sık ve düzenli olarak emzirmesi gerekir.

 

Bebeğe emzik verirken temel kural uzun süre ve sık sık emzik vermemek ve bebeği emziğe alıştırmamaktır. Ayrıca ilk aylar mümkün olduğunca anne sütü üretimini desteklemek için emzik kullanımından kaçınmakta fayda vardır.

Yayın Tarihi : 05-04-2014
Okunma Sayısı : 11164

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: