En Son Yorumlar

Ev Yapımı Pişik Kremi Tarifi

Bebeklerde pişik sorununa karşı birçok pişik kremi markası bulmak mümkün. Fakat evde oldukça doğal pişik kremi de hazırlanarak kullanılabilir. Eğer siz de bebeğinizdeki pişik tedavisi için evinizde hazırlayacağınız gayet doğal bir pişik kremini kullanmak istiyorsanız aşağıdaki tarifi hazırlayarak kullanabilirsiniz.

 

Pişik kremi hazırlamak için malzemeler

 

A&D merhem

Un

Tava

Boş bir karıştırma kabı

Mısır nişastası

Küçük bir hava geçirmez kap

 

1. Genişçe bir tavanın içine 1 bardak kadar unu dökün ve bunun orta sıcaklıkta yanan ocağın üstüne koyun.

 

2. Unu tavanın içinde kahverengimsi olana kadar sürekli karıştırın. Fakat yakmamaya ve tavaya yapıştırmamaya dikkat edin.

 

3. Un biraz kahverengimsi bir hal aldığı zaman ocağı kapatarak soğumaya bırakın.

 

4. Soğuduktan sonra unu karıştırma kabının içine dökün

 

5. Sonra içine eşit miktarda A&D merhem ve mısır nişastasını dökün ve hazırladığınız un ile birlikte iyice hamur haline gelene kadar karıştırın.

 

6. Hamur haline geldikten sonra pişik kreminiz hazırdır. Pişik kreminizi kaşık yardımıyla hava geçirmez küçük krem kabınızın içine dökün. Pişik kremi kullanıma hazırdır.

 

Bebeğinizde pişiğin daha hızlı iyileşmesi için bazı öneriler

 

1. Bebeğinize banyo yaptırmadan önce pişik oluşan bölgelerini karbonatlı suyla silerek temizleyin.

 

2. Bebeğinizi banyodan çıkarmadan önce pişik oluşan yerlerin iyi temizlendiğinden ve iyi kuruduğundan emin olun. Islak bırakmayın.

 

3. Bebeğinizin altını kurutmak ve biraz hava almasını sağlamak için bebeğinizi bir havlunun üzerine uzatın ve altını bezlemeden öylece biraz durmasını sağlayın. Pişiğin iyileşmesine yardımcı olur.

 

4. Eğer bebeğinizi bezlemeden önce pudra kullanmak istiyorsanız talk içermeyen bir pudra kullanın. Özellikle 3 aylıktan daha küçük bebeklerde bu daha kritik bir durumdur. Pudra kullanımı ise normalde bu bebeklerde solunma yoluyla akciğerlere zarar verebilmektedir.

 

5. Eğer bebeğinizdeki pişik oldukça kızarık görünüyorsa %1 hidrokortizon içeren bir krem kullanabilirsiniz. Fakat kullanmadan önce bebeğinin hekimine danışarak hekiminizin onayını ve görüşlerini alın. Hekimin önerdiği şekilde kullanmaya çalışın.

 

6. Bir de temel bir kural olarak bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz gerekecektir. Çünkü bebekler altlarını sıklıkla ıslatır ve kirletirler. Bebeğinizi bezini uzun süre değiştirmemeniz pişik oluşmasına neden olabilir.

 

Tüm önlemleri aldıktan sonra normalde bir pişik vakasının 1-2 gün içinde iyileşmesi beklenir.

 

Bebeğinizdeki pişik eğer bir mantar enfeksiyonu nedeniyle oluşursa bu evde hazırladığınız pişik kreminin içinde bulunan mısır nişastası bebeğinizdeki pişiği daha da kötüleştirebilir. Eğer bebeğinizin pişiği daha kötü olursa hazırladığınız bu pişik kremini kullanmayı bırakın.

Yayın Tarihi : 18-04-2016
Okunma Sayısı : 5742

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: