En Son Yorumlar

Yeni Doğan Bebeklerde Saç Bakımı

Yeni doğan bebeklerin saç derisi oldukça hassastır ve özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Uygun bir saç bakımı ve alınacak çeşitli önlemlerle yeni doğan bebeklerde konak gibi sorunlar önlenebilir.

 

Yeni doğan bebeklerin saç derisi yumuşak ve narindir. Bundan dolayı bakteriyel ve enfeksiyonel etkilere daha açıktır. Fakat iyi bir saç bakım rutini uygulandığında bunlar önlenebilir şeylerdir. Bebeklerin sağlığı ve saç gelişimi için her zaman yapılması gereken en önemli şey bebeğin saç derisini temiz tutmaktır. Yeni doğan bebekte genelde saç olmaması saç derisinin temiz tutulmayacağı ve saç derisine gerekli bakım yağılmayacağı anlamına da gelmemelidir.

 

Bir bebeğin saçlarını veya saç derisini her gün şampuanlamak veya yıkamak gerekmez. Normal şartlarda haftada 2 defa yıkamak yeterli olacaktır. Bebeğin saçları veya saç derisi yıkanırken parmak uçlarıyla nazikçe yıkamak gerekir. Ayrıca bebeğin olan saçları da yıkamaya öncesi hafifçe parmak uçlarıyla ovularak olası düğümler varsa açılmalıdır.

 

Bebeklerin saçlarında hafif bir bebek şampuanı kullanılmalı ve bıngıldaklarına da dikkat edilmelidir. Nazik davranılmalıdır. Bebeğin saçları kurutulurken de oldukça nazik davranmalıdır. Yumuşak bir bebek tarağı ile saçları taranabilir.

 

Bebeklerde konak yaygın bir cilt veya saç sorunudur. Konakta bebeğin saç derisinde küçük, yumuşak, yağlı deri döküntüleri olur. Bu bazen fazla olur ve kötü bir görüntü oluşur. Konak kortizonlu bir kremle kolayca tedavi edilebilir. Fakat bu kremler hekim tavsiyesiyle

 

Yeni doğan bebeklerin saç bakımında nelere ihtiyaç duyulur?

 

Yeni doğan bebeklerin saç bakımında bebek tarağı ve bebek fırçası, bebek losyonu ve bebek vazelinine ihtiyaç duyulur.

 

Yani doğan bebekler için saç bakım ürünleri alırken bebekler için üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler bebek en az 1 yaşına gelene kadar kullanılır.

 

Bebek losyonu ve bebek vazelini yeni doğan bebeklerin hassasa ciltleri için uygundur. Bebeğin saç derisine ve saçlarına gerekli nemi ve ışıltıyı katmak için yeterli olacaklardır.

 

Bebekte eğer konak sorunu oluşurken saçlarında biriken deri döküntülerini atmak için bebek banyodayken bebeğin saçlar tarakla nazikçe taranarak bu döküntüler temizlenir. Fakat bunu yaparken bebeğin saç derisinin oldukça nazik olduğunu unutmamak ve ona göre saçlarını hafifçe taramak gerektiği unutulmamalıdır. Bebekte konağı önlemek için saçlarına her gün losyon tekrar uygulanmalıdır.

 

Bebeğin saçları nasıl yıkanmalıdır?

 

Bebeklerde saç bakımının beklide en zor ve en dikkat edilmesi gereken tarafı saçlarının yıkanmasıdır. Bebeğin saçarlını yıkarken özelikle ilk annelik tecrübesini yayan kadınlar biraz daha dikkatli olmalıdırlar. Bebeği bebek küvetinde yıkarken onu uzatmadan ve sıkıca tutarak yıkamak gerekir. Bebek daha dik pozisyondayken kedini daha rahat ve güvende hisseder. Banyo daha keyifli hale gelir. Bebeğin saçlarını yıkarken onunla rahatlatıcı bir ses tonuyla konuşmak da bebeğin kedini rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olur.

Yayın Tarihi : 03-11-2015
Okunma Sayısı : 9047

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: