En Son Yorumlar

Yeni Doğan Bebeklerin Cilt Bakımı

Bebeklerin cildi oldukça hassastır. Özelikle yeni doğan bebeklerin cildi daha hassastır ve özel bir cilt bakımı gerektirir. Bunun yanında yeni doğan bebeklerin bağışıklı sistemi de narin bir yapıdadır.  Bu nedenle bebek ürünlerinde kullanılan kokular, boyalar, kimyasallar, deterjanlar bebeklerin hassas olan cildini çok çabuk tahriş edebilir, cildini çok çabuk kurutabilir, döküntülere, kızarıklıklara yol açabilir. Öte yandan bebeklerde bu tür cilt sorunlarını önlemek için cilt bakımında yapılabilecek birçok şey vardır.

 

Yeni doğan bebeklerin cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler:

 

Bebekler yeni doğduklarında cildinde koruyucu bir örtü vardır. Bu bebeğin cildinde ilk 1 hafta içinde koruma sağlar. Bu nedenle bebeklerin cildi için ilk 1 haftada losyon, krem gibi tedavi edici ürünlere gerek yoktur.

 

1. Yeni doğan bir bebeğe sık sık banyo yaptırmanıza gerek yoktur. Sık banyo yaptırmak bebeğinizin cildindeki doğal yağ tabakasına zarar vererek cildinin kurumasına neden olur. Eğer bebeğinizin cildinde egzama sorunu varsa sık sık banyo yaptırmak egzamayı daha da alevlendirebilir. Zaten yeni doğan bir bebek çok kirlenmez. İlk 1 ay bebeğe 2-3 defa sünger banyosu yaptırmak yeterli olacaktır. Bunun dışında bebek bezinin olduğu cilt bölgeleri ve bebeğin ağız kısmı biraz su veya temizleyiciyle temizlenebilir.

 

2. İlk 1-2 ay bebeğinizin cildine kokulu bebek ürünleri sürmeyin. Bu kokulu ürünler bebeğinizin hassas cildini tahriş edebilir.

 

3. Bebeğinizin kıyafetlerini ayrı yıkayın. Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken hassas cildine uygun bebek çamaşır deterjanları kullanın. Koku ve boya içermeyenleri tercih edin. Bebeğinizin kıyafetlerinin yanında yatak örtüleri ve battaniyelerini de diğer aile üyelerinkinden ayrı yıkayın. Bebeğinize kıyafet aldığınızda ilk kullanmadan önce yıkayın.

 

Yeni doğan bebeklerde cilt kuruluğu ve egzama

 

Yeni doğan bebeklerde cilt sorunları yaygın görülür. Özellikle cilt kuruluğu, cilt döküntüsü, egzama gibi sorunlar yaygındır. Egzama sorununda bebeğin cildinde kızarıklık, kaşıntı ve döküntü oluşur. Egzama belirtileri daha çok bebeğin yüzünde, saç derisinde, dirseklerinde, dizlerinde görülür.

 

Yeni doğan bebekte cilt kuruluğu ve egzamayı önlemek için

 

Bebeğinizde cilt kuruluğu ve egzamayı önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

 

Bebeğinize haftada 1 defa banyo yaptırın.

Kokulu cilt ürünlerinin olabildiğince az kullanın veya kullanmayın. Eğer cildi kuruyorsa kuruyan cilt bölgesinde sadece merhem veya losyon kullanın.

 

Eğer bebeğinizde egzama varsa ve geçmiyorsa tedavi için bebeğinizin hekimine danışın. Hekiminiz egzama tedavisi için bir otc losyon veya krem kullanmayı tavsiye edebilir. Reçeteli bir ilaç da önerebilir. ( Bebeklerde Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? )

 

Yeni doğan bebeklerde pişik

 

Yeni doğan bebeklerin sık yaşadıkları cilt sorunlarından birisi de pişik sorunudur. Pişik bebeğin altının kirlenmesinden veya ıslanmasında dolayı tahriş oluşmasıyla gelişir. Pişik ayrıca bebekte banyo sonrası cildi iyi ve uygun bir şekilde kurulanmadığında da gelişebilir. Bazen de bebek bezi bölgesindeki bir mantar enfeksiyonu veya bakteriyel bir durum da pişik oluşmasına neden olabilir.

 

Pişik sorununda genelde tıbbi bir bakım gerekmez. Yeni doğan bir bebeğinizde pişik ve diğer cilt sorunlarını önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

 

Bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Çünkü yeni doğan bebekler altlarını sıklıkla kirletirler ve ıslatırlar.

 

Bebeğinizin altı kirlendiğinde veya ıslandığında hemen bezini değiştirin. Uzun süre beklemeniz pişik oluşmasına neden olabilir.

 

Bebeğinizin altını yıkamak için hafif ve koku içermeyen bir temizleyici ve su kullanın. Eğer pişik şiddetli bir düzeyde ise bebeğinizin pişik oluşan yerlerini ovmadan fışkırtmalı bir şişe kullanarak suyu fışkırtın.

 

Bebek havlusu kullanmamaya çalışın. Bunun yerine yumuşak temiz bir bez kullanın. Eğer bebek havlusu kullanacaksanız parfüm ve alkol içermeyen bir bebek havlusu kullanabilirsiniz. Alkol ve parfüm içeren bebek havluları bebeğin kuruyan cildini daha da tahriş edebilir.

 

Bebeğinizin altını değiştirirken biraz ara verin ve bir süre altını bağlamadan tutun. Böylelikle hava almasını sağlayın.

 

Bebeğinizin bezini değiştirirken cildini koruması için vazelin gibi bir krem sürün.

 

Eğer bebek pudrası kullanırsanız bunu bebeğinizin yüzünden uzak tutun. Pudralarda buluna talk veya mısır nişastası bebeğinizde solunum sorunlarına yol açabilir.

 

Eğer bebeğinizdeki pişik 2-3 gün içinde geçmezse hekiminize danışın. Bazen pişik egzama sorununa da dönüşebilir. Egzama, bakteriyel veya mantar enfeksiyonu veya başka bir cilt sorunu oluşursa hekim reçeteli bir ilaç verebilir.

Yayın Tarihi : 09-03-2016
Okunma Sayısı : 3384

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: