En Son Yorumlar

4 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz artık 4 aylık ve gelişimini hızla devam ettiriyor. 4 aylık bir bebekten genelde şunları yapması ve şu gelişim özelliklerine sahip olması beklenir:

 

1. Bebeğinizin artık boyun kasları daha gelişmiştir ve bundan dolayı başını daha iyi kontrol edebilmektedir. Daha önce boyun kasları daha zayıf olduğu için başını kontrol etme yeteneği zayıftı. Bebeğiniz daha hassastı.

 

2. Bebeğiniz artık size yüksek sesle gülebilir.

 

3. 4 aylık bebeklerle konuşurken onunla aynı hizada olmak ve göz teması kurmak önemli. Bebeğinizle konuştuğunuzda sizi büyük bir merakla dinleyecektir. Böylelikle bebeğinizin konuşma ve iletişim becerisinin gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

 

4. 4 aylık bebeklerin seslere karşı olan duyarlılığı öncesine göre daha yüksektir. Seslerin geldiği yöne doğru dönebilir.

 

5. 4 aylık bebek fiziksel açıdan da hızla gelişmektedir. Kasları daha güçlü olduğu için hareketleri daha kontrollüdür. Ellerini daha iyi kontrol edebilir. Yüzüstü yere yatırıldığı zaman el ve kollarından destek alarak göğsünü yukarı kaldırabilir. Başını dik tutabilir.

 

6. Bebeğiniz artık daha gelişmiş olduğu için 4. ayda daha hareketlidir. Daha da hareketlenen bebeğinizin ev içinde güvenliğini iyi sağlamanız gerekir.

 

7. Bu ayda bebeğinizin öğrenme ve çevresine karşı merak hissi daha gelişmiştir. Etrafında olanları ve çevresini kontrol eder.

 

8. Bebeğinize göstereceğiniz ilgi, sevgi onun duygusal ve sosyal gelişimine de katkı sağlayacaktır. İlgi ve sevgi bebeğinizin güven duygusunu da geliştirir.

 

9. Artık bebeğinizin çeşitli seslere anlamlar yüklemeye başlamıştır. Örneğin sinirli olduğunuzda ve ona yüksek sesle konuştuğunuz zaman bunu ses tonunuzdan anlayabilir.

 

10. Bebeğiniz daha hareketli ve güçlü olduğu için yakınındaki nesnelere uzanabilir ve onları yakalayabilir.

 

11. Artık bebeğinizin iletişiminde ağlama dışında başka etkenler de yerini almıştır. Kendine göre çeşitli sesler çıkarabilir.

 

12. 4 aylık bebeğiniz çevresini öğrenirken, keşfederken hala elleri ve ağzı onun için önemli bir öğrenme aracıdır.

 

13. Bebeğiniz yatakta uzandığı zaman 1 yanına doğru kendini döndürebilir.

Yayın Tarihi : 23-09-2014
Okunma Sayısı : 4379

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: