En Son Yorumlar

Bebeğe Konuşmayı Öğretmek

Bebeklerin ilk iletişim araçları ağlamalarıdır. Bebekler ilk olarak ağlayarak ihtiyaçlarını belirtirler ve iletişim kurarlar. Bir bebeğin ağlaması onun acıktığını, ilgiye ihtiyaç duyduğunu, altını kirlettiğini veya hasta olduğunu gösterebilir. Bebeklerin iletişim biçimleri büyüdükçe sesler çıkarmaya, kelimeleri kullanmaya ve konuşmaya doğru dönüşür. Bir ebeveyn olarak bebeğinizin konuşma sürecini destelemek ve ona konuşmayı öğretmek konusunda yapacağınız oldukça önemli şeyler bulunmaktadır.

 

Bebeğinize konuşmayı öğretmek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

 

1. Bebeğinizle sık sık konuşmaya çalışın. Bebeğinizle bu şekilde etkileşim kurduğunuz zaman bebeğiniz zaman içinde sesleri, heceleri ve kelimeleri kavrayacaktır. Örneğin bebeğinizi biberonla besleyeceğiniz zaman “biberon” deyin, altını değiştireceğiniz zaman “bez” deyin. Cisimlerin isimlerini ona sık sık tekrarlayın. Bebeğinizin bu kelimeleri söylemek için sesler çıkardığını fark ettiğiniz zaman bu kelimeleri ona tekrarlayın.

 

2. Bebeğinizin iletişim çabalarını yakından takip edin. Örneğin bebeğiniz bir şeye uzanarak almak istemeyebilir. O cismin ismini söyleyerek ona uzanmasına yardımcı olun.

 

3. Bebeğinize şarkı söyleyin. Bebekler müzikten hoşlanırlar. Müzik bebeğinizin dikkatini çekmek için en basit yollardan birisidir. Bebeğinizi söylediğiniz şarkıya katmak için el hareketlerinizi de kullanın. Söylediğiniz şarkılardan bebeğiniz zamanla kelimeleri de öğrenmeye başlayacaktır.

 

4. Bebeğinizle oyun oynayın. Bebekler oyun oynarken çok şey öğrenirler. Örneğin bebeğinize vücut organlarını öğretmek için kendiniz hem göstererek hem de isimlerini söyleyerek bebeğinizin kelime dağarcığını geliştirebilirsiniz. Bebeğinizin burnuna dokunmasını isteyebilirsiniz. Bunu öncelikle kendiniz yaptıktan sonra bebeğinize yaptırın. Bebeğinizle oyun oynayın ve oyun oynarken oyuncakların ismini ona öğretin. Eğer bebeğiniz bir oyuncağı elinde tutuyorsa ona oyuncağın ismini söyleyin.

 

5. Bebeğinize masal okuyun. Aynı masalları tekrar tekrar okuyun. Masal bebekte zamanla tanıdık hale gelecek ve kelimeler de bebek için tanıdık olacaktır. Bebeğiniz hayvanları, cisimleri tanımaya başladıkça kütüphanesine daha başka kitaplar ekleyin.

 

6. Bebeğinizi övün ve cesaretlendirin. Bebeğiniz kitaptaki bir şeyi tekrarladığı zaman veya bir kelimeyi eksik de olsa söylemeye çalıştığı zaman kelimeyi siz de tekrarlayın, onu övün, gülümseyin ve alkışlayın. Bebeğiniz motive olacaktır.

Yayın Tarihi : 13-03-2014
Okunma Sayısı : 8088

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: