En Son Yorumlar

Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen Çevresel Faktörler

Her ebeveyn çocukları için en iyisini ister. Bir ebeveyn olarak ev şartlarının ve çevresel koşulların bebeğinizin gelişimini doğudan etkileyebileceğini bilmelisiniz. Özellikle aşağıdaki çevresel etkenlerden bebeğinizi koruyarak gelişimini olumlu etkileyebilirsiniz:

 

Sigara

 

Sigaranın bebekler için zararlı olduğunu gösteren birçok araştırma bulunuyor. Gebelik döneminde sigara içen veya sigara dumanına maruz kalan annelerde düşük ağırlıklı bebek doğurma yüzdesi daha yüksek. Ayrıca gebelik döneminde3 sigara içen kadınların bebeklerinde ani bebek ölümleri sendromu riski daha yüksek bulunuyor.

 

Uyku sorunları

 

Uyku bir bebeğin gelişiminde çok önemli bir unsur. Uyku güvenliği de bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak ve sağlığını korumak konusunda bir o kadar kritik. Bebekler her ne kadar herhangi bir yerde uyuyabilseler de aktif uyku ve sessiz uyku arasında fark bulunmaktadır. Aktif uyku oldukça gürültünün olduğu bir ortamda bebeğin uykuya geçmesidir. Bu uyku düzeninde bebek derin bir uyku uyuyamaz ve gelişimi için gerekli olan dinlenmeyi ve rahatlamayı sağlayamaz. Sessiz sakin bir odada uyuması ise bebeğin daha derin uyumasına, dinlenmesine ve rahatlamasına imkan sağlar. Bebeğin uyku çevresinin güvenliği de önemlidir. Bebeğinizi yatağında yüz sütü veya yan yatırmayın. Sırt üstü uyutun. Sırt üstü uyku pozisyonu bebekler için daha güvenlidir. Bebeğin yatağı olabildiğince serbest olsun. Yatağı oyuncaklar, eşyalar ve kalın battaniyelerle dolu olmamalıdır.

 

Çevresel uyarıcılar

 

Çok fazla uyarıcı olması bebeklerin uykusunu bozabilir. Bebeğin uyku sorunları onun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bir ebeveyn olarak bebeğinizi için daha sakini sessiz ve huzurlu bir çevre yaratmalısınız. Çevresel uyarıcıların fazlalığı bebekleri daha mızmız, huzursuz yapabilir. Bu bebeklerde ileride davranış sorunları görülebilir.

 

Bebeğe ilgisiz kalmak

 

Bebekler ilginin, sevginin, şefkatin olduğu bir ev ortamında daha iyi gelişiyorlar. Bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılamanın yanında diğer ihtiyaçlarına da cevap verin. Onunla ilgilenin, oynayın, ona şarkı söyleyin, kitap okuyun, onunla konuşun. Basit gibi görünen bu şeyler onu gelişimini o kadar olumlu etkiliyor ki…

 

Bebeğin bakımını aksatmak

 

Bebeğin bakımı onun gelişimini doğrudan etkiliyor. Bebeğin beslenme ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamak, huzursuzluklarını, mızmızlıklarını iyi anlayıp çare bulmak, temizliğini yapmak, çevresinin hijyen koşullarını sağlamak, psikolojik ve duygusal olarak bebeği desteklemek, hekim kontrollerini düzenli yapmak, sağlıklı bir ortam oluşturmak bebeklerin gelişiminde önemli unsurlardır.

Yayın Tarihi : 13-03-2014
Okunma Sayısı : 3893

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: