En Son Yorumlar

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bir ebeveyn olarak bebeğinizin ilk kelimelerini duymayı merakla bekliyorsunuzdur. Bebeklerin konuşma gelişimi ilk bir yıl genelde şu şekildedir:

 

3 aylık bebeklerde konuşma

 

Bebeğiniz 3 aylık olduğunda sizinle sesler aracılığıyla iletişim kurar. Bebeğinizin konuşması eşitli sesler çıkararak olur. Siz ona seslendiğiniz zaman başını size doğru döner ve sizin konuştuklarınıza dikkat kesilerek ağzınızdan çıkanları takip eder.

 

6 aylık bebeklerde konuşma

 

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda bazı basit ünlü ve ünsüz sesleri bir araya getirerek bir kombin oluşturabilir ve bebek kelimeleriyle bazı basit şeyler mırıldanabilir. Bazı basit heceleri bir araya getirebilir.

 

9 aylık bebeklerde konuşma

 

9 aylık bebeklerin artık konuşma becerisi daha gelişmiştir ve bazı basit kelimeleri anlamaktadır. Örneğin “hayır” kelimesinin ne anlama geldiğini bilir. Adını tanır. 9 aylık bebek artık daha uzun heceleri bir araya getirebilir. Daha gelişmiş bir ses tonu vardır.

 

1 yaşındaki çocuklarda konuşma

 

Bebek 1 yaşına geldiğinde birkaç temel kelimeyi söyleyebilir. Bu kelimeleri kendi anlamları ve amacına uygun olarak kullanabilir. Anne ve baba kelimelerini duymak mümkündür. Basit tek adımlık komutlara, yönlendirmelere yanıt verebilir.

 

Her bebeğin gelimin birbirinden farklı olabileceğini unutmamak gerekir. Bazı bebekler ilk kelimelerini diğerlerine göre daha erken bir dönemde söyleyebilir, bazıları ise diğerlerine göre daha geç bir dönemde söyleyebilir. Bu nedenle hemen paniğe kapılmamak gerekir. Bu arada dil gelişimi konusunda hekimle de konuşarak bu konudaki yardımını ve düşüncelerini almak gerekir.

Yayın Tarihi : 14-05-2015
Okunma Sayısı : 2727

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: