En Son Yorumlar

Bebekler Ne Zaman Tam Görmeye Başlar?

Bebeklerin görmeyi öğrenmesi veya tam göremeye başlamaları belli bir zaman içinde olur. Aslında görmek de bir nevi yürümeyi ve konuşmayı öğrenmeye benzer. Bebeklerin gözleriyle bir şeye odaklanması, gözlerini anlamlı ve koordineli bir şekilde hareket ettirmeleri bir düzen içinde gelişir. Görme yeteneği doğuştan hemen gelişmiş bir şey değildir.

 

Bebekler tam göremeye başladıklarında dış çevreyle, yakın çevresiyle daha anlamlı ve daha etkileşimli bir iletişim kurabilir.

 

Genelde bebekler 12 aylık olduklarında açık bir şekilde görmeye başlarlar. Bebeklerin normal gelişim sürecinde açık bir şekilde görme yeteneğini kazanması genelde 12 aylık civarlarını bulur. Fakat görme yeteneğinin tam olarak gelişmesi 3-5 yaşları arasını bulur.

 

Bebekler doğumda ışığı ve hareketleri algılayabilirler. Sonra büyük şekleri ve yüzleri çıkarabilirler. Doğumdan sonra ilk ayın sonunda bir bebek göz kontağı kurabilir ve 12 inç mesafedeki nesnelere odaklanabilir.

 

3-4 aylık olduğunda renkleri ayırabilir ve daha küçük nesnelere odaklanabilir. Derinlik algısı da gelişmeye devam etmektedir. Derinlik algısı geliştikçe 3 adım ötesindeki nesnelere odaklanabilir ve çevresindeki hareketliliği izleyebilir.

 

Eğer bebek 4 aylık olduğunda nesneleri takip etmiyorsa veya herhangi bir yöne doğru gözlerini hareket ettiremiyorsa bebeğin hekimiyle durumu görüşmek gerekir. Zaten bebeğin rutin hekim kontrollerinde bu tür görme yeteneğine dair testler hekim tarafından da yapılacaktır. 

Yayın Tarihi : 04-11-2015
Okunma Sayısı : 3070

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: