En Son Yorumlar

Bebeklerin Diş Çıkarması

Diş çıkarma bebeklerin gelişiminde önemli bir safhadır. Diş çıkarmak bebekler için ağrılı ve sancılı olabilir. Diş çıkaran bebekler genelde huysuz ve mızmız olurlar. Bazen ebeveynler bebeklerin diş çıkardığını anlamayabilirler ve bunu bebeğin o anki durumundan kaynaklandığını düşünürler. Bebeğin diş çıkarması nadiren birkaç günden daha uzun sürebilir. Bebeğin diş çıkarması sürecinde ebeveynlerin bebeği rahatlatıcı şeyler yapması gerekir.

 

Bebeğin diş çıkardığı nasıl anlaşılır, diş çıkarma belirtileri

 

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Fakat genelde diş çıkaran bebeklerde asabiyet, öksürük, kulak çekme, uykuya geçmede zorluk gibi uyku sorunları ve salya akıtma gibi belirtiler görülmektedir. Diş çıkaran bebekler bir şeyleri ısırmaya ve kemirmeye yatkındır. Bebeğin dişetleri kızarabilir ve şişer. Diş çıkaran bazı bebeklerde soğuk algınlığı benzeri ( burun akıntısı, hapşırma v.b.) belirtiler de görülebilmektedir. Bu konuda tecrübeli ebeveynler bebeklerinin diş çıkardığını daha çabuk anlayabilirler.

 

Bebekler ilk dişlerini ne zaman diş çıkarırlar?

 

Bebeklerin çoğu genelde hemen hemen benzer zamanlarda ilk dişlerini çıkarırlar. Bebeklerin ilk dişlerini çıkarma belirtileri de genelde birbirine benzer. Fakat elbette ki farklılıklar da olabilir. Bebeklerin ilk dişlerini ne kadar sürede çıkaracağı ve bu süreçte bebeğin ne kadar ağrı hissedeceği de bebekten bebeğe değişebilir. Bebeklerin diş çıkarma serüveni de kendi ebeveynlerinin bebekliklerindeki diş çıkarma serüvenine benzeyebilir. Yani bunun kalıtsal yönleri de bulunmaktadır.

 

Bebekler 5 aylık olduklarında diş çıkarma konusunda bazı belirtiler göstermeye başlayabilirler. Bu durumda bebeğin diş etleri şişmeye ve kızarmaya başlar.

 

Bebekler genelde 6-7 aylık olduklarında ilk dişlerini çıkarırlar. Genelde ön alttaki dişlerden birisi çıkar. Sonra ön alttaki 2. diş çıkar. Ön alt dişler genelde üst dişlerden daha çabuk çıkar.

 

Bebekler genelde 10 aylık olduklarında üstteki ön dişler çıkmaya başlar. Kız bebeklerdeki bu üst ön dişler genelde erkek bebeklerden daha çabuk çıkar.

 

11-12 aylık olduklarında alt öndeki 2. lateral kesici dişler çıkar. Bu dişler hem sağ hem de solda aynı zamanlarda çıkabilir. 12 aylık olunca üstteki ön dişlerin sağ tarafında bulunan üst lateral kesici diş çıkabilir.

 

15 aylık olduklarında ilk azı dişleri üst ve altta çıkmaya başlar.

 

18 aylık olduklarında köpek dişi olarak adlandırılan kesici dişler üst ve altta çıkmaya başlar.

 

Diş çıkaran bebeklerde görülebilecek diğer durumlar

 

Diş çıkaran bebeklerde normalde ishal, vücut döküntüleri, ateş belirtilileri olmaz. Fakat diş çıkaran bebeklerde bu belirtilere de bakmak gerekir. Çünkü birçok ebeveyn diş çıkaran bebeğinde bu tür belirtilerinde olduğunu belirtmektedirler. Fakat bebekteki bu belirtiler bebekteki bir enfeksiyonun veya bir hastalığın belirtisi de olabilirler. Bu nedenle bu belirtileri hekime mutlaka söylemek ve hekimin kontrol etmesi gerekir. Ayrıca bebeğin ilk dişini çıkarması için zamanın çoktan geçtiğini düşünen ebeveynler durum hakkında hekimle görüşmelidirler.

 

Diş çıkaran bebeklerde güvenlik riskleri

 

Diş çıkaran bebekler hissettikleri kaşıntı ve ağrıyı dindirmek için etrafında bulunan her şeyi eline geçirerek kemirmeye çalışırlar. Bu durum bebek için risk teşkil edebilir. Çünkü bebeğin ağzına aldığı bu tür şeyler hem hijyen açısından risk oluşturabilir hem de bebeğin boğulmasına neden olabilir. Diş çıkaran bebeklerin diş etlerine asla alkollü şeylerle müdahale edilmemelidir. Bu bebek için zararlı olabilir.

 

Diş çıkaran bebek nasıl rahatlatılır?

 

Diş çıkaran bebekleri rahatlatmak için evde birçok çözüm uygulanabilir. Diş çıkarma halkası, dondurulmuş oyuncaklar, temiz biz bez bebeği rahatlatmak için kemirmesi ve ısırması için bebeğe verilebilir. Diş çıkarma sürecinde bebek aşırı salya akıttığında bu bebekte sıvı kaybına neden olabilir. Bu nedenle bebeğin kaybettiği sıvıları geri getirmek için bebeğe soğuk sıvılar verilebilir. Ayrıca bebeğin ağrısını hafifletmek için hekimin tavsiyesiyle ağrı dindirici bir otc ilaç verilebilir. Bebeğin diş ağrısını dindirmek için temiz ellerle bebeğin diş etlerine masaj yapılabilir. Bebeklere ağrı kesici olarak aspirin verilmemelidir. Hekim önermedikçe bebeğin ağrısını dindirecek herhangi bir ilaç v.b. şeyler verilmemelidir.

Yayın Tarihi : 19-02-2015
Okunma Sayısı : 5827

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: