En Son Yorumlar

Bebeğin Yaz Aylarındaki Güvenliği

Yaz ayları bebekler için çeşitli güvenlik risklerini de beraberinde getirebilir. Çünkü yaz aylarında bebekler dışarıda daha fazla zaman geçirirler ve çeşitli riskler de bebeği etkileyebilir.  Aşağıda bebek için yaz aylarında risk oluşturabilecek etkenler belirtilmiştir. Bunları bilmek ve bebek için gerekli güvenlik önlemlerini almak gerekir.

 

Güneş ışınlarına karşı dikkatli olun

 

Bebeğinizin cildi oldukça hassastır. Güneş altında çok çabuk yanabilir. 6 aylıktan küçük bebekler aslında güneş ışınlarına direkte maruz bırakılmamalıdırlar. 6 aydan daha büyük bebekler ise kısa periyotlarla güneşe çıkarılmalı ve güneşe karşı etkili bir güneş kremi sürülmelidir. Güneş kremi bebekler için üretilmiş olmalıdır ve en az 30 faktör koruması olmalıdır. Ayrıca güneşli havalarda dışarıdayken bebeğin güneş gören yerleri mutlaka korunmalı ve şapka giydirilmelidir. Mümkün olduğunca gölgelik yerler tercih edilmelidir.

 

Bebeğiniz için güneş kremleri ve güneş losyonları annebebekclub.com' da

 

Bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılayın

 

Yaz aylarında bebeğiniz daha fazla sıvı kaybedebilir ve sıvı ihtiyacının mutlaka iyi giderilmesi gerekir. Bebeğin vücudundaki ciddi bir sıvı yetersizliği tehlikeli olabilir. 6 aydan küçük bebeklerde anne sütü bebeğin sıvı ihtiyacı için yeterli olacaktır. Bu bebeklerin mutlaka düzenli ve sık sık emzirilmesi gerekir. 6 aydan daha küçük bebeklere su önerilmemektedir. Mama ile beslenen bebeklerde ise hekim bebeğin durumuna uygun sıvı ihtiyacını giderici tavsiyelerde bulunabilir. Bebek 6 aylık olduktan sonra ise sıvı ihtiyacını gidermek için meyve suyuna ek olarak az miktarlarda su verilebilir.

 

Deniz ve havuzlarda güvenliğini kontrol edin

 

Yaz ayları deniz mevsimi demektir. Bu havalarda bebeğinizle birlikte havuz kenarında veya deniz kenarında olmak isteyebilirsiniz. Fakat öncelik bebeğin bu ortamlarda güneşe karşı korunmasını sağlamanız gerekir. Bebeğinizi gölgeli bir yerde tutmaya çalışın. Güneş şapkasını ve gözlüğünü takın. Güneşten koruyucu kremini sürün. Ayrıca bebeğinizin havuzdaki ve denizdeki güvenliğini de asla ihmal etmeyin. Daima gözünüzün önünde olsun.

 

Bebeğinizi arabadayken veya kapalı bir yerdeyken hava sirkülasyonunu sağlayın

 

Sıcak havalarda dışarıda özellikle araba içindeyken sıcaklık oldukça artar. Araç içinin çok iyi havalandırılması ve uygun bir şekilde serinletilmesi gerekir. Bebeğinizi araç içindeyken ve camlar kapalıyken asla arabada bırakmayın. Bu bebeğinizin için ölüm riski doğurur.

 

Böcek ve örümceklere karşı dikkatli olun

 

Özellikle ağaçlıklı, çimenlikli ve çalılıklı yerlerde her zaman böcek, örümcek veya ısırgan diğer hayvanların tehlikesi vardır. Bu ortamlarda dikkatli olun ve bebeğinizin açıktan kalan cilt bölgelerini onu rahatsız etmeyecek ve bunaltmayacak şekilde örtün. Özellikle sulak yerlerde sivrisinekler oldukça fazla olabilir. Eğer 2 yaşından büyük bir çocuğunuz varsa kıyafetlerine çok fazla yapmadan sivrisinek ve böcek kovucu sıkabilirsiniz. Çocuğunuzun el ve yüz bölgelerine bunlardan sıkmayın.

 

Yazın evdeki güvenliği sağlayın

 

Yaz aylarında sıcaklıklardan dolayı pencereleri açık tutmak isteyebilirsiniz. Fakat bebeğiniz eğer hareketliyse, emeklemeye veya adım atmaya başladıysa bu konuda dikkatli olun. Özellikle yürümeye başlayan, tırmanabilen çocuklar için bu tür açık pencereler ve kapılar risk oluşturur. Pencere ve kapı güvenliğini sağlayın.

Yayın Tarihi : 12-03-2014
Okunma Sayısı : 2285

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: