En Son Yorumlar

Bebeklerin Uyku Güvenliği

Bebeğinizi uyuturken uyku güvenliğini de sağlamanız önemli bir konudur. Çünkü uyku güvenliğini sağlamadığınız durumda ani bebek ölümleri sendromu olarak nitelendirilen durum ortaya çıkabilir.

 

İstatistiklere göre Finlandiya’da her 4000 bebekten 1 tanesinde, İngiltere’ de her 2000 bebekten 1 tanesinde, İtalya’da her 400 bebekten bir tanesinde ve ABD’ de her 700 bebekten 1 tanesinde ani bebek ölümleri sendromu denilen bebek ölümleri gerçekleşmektedir.

 

Genelde 6 aylıktan daha düşük bebekler bu konuda daha riskli gruptadır. Fakat bebeğinizin uykusu için gerekli güvenlik önlemlerini alarak bu riski oldukça dürebilirsiniz.

 

Bebeğinizin uykusu için aşağıdaki güvenlik önlemlerini almaya çalışın:

 

1. Bebeğinizi düz bir yatakta ve yastık kullanmadan sırt üstü uyutun. Bu uyku şekli bebekler için daha güvenlidir. Çünkü bebeğin diğer uyku pozisyonlarında ve yastık kullanılarak uyuması hava yollarının kapanmasına neden olabilir.

 

2. Bebeğiniz uyurken başını örtmeyin. Bebeğinizin baş kısmını bir örtüyle örtmeniz nefes almasını güçleştirebilir.

 

3. Bebeğinizin üzerini örterken yorgan yerine bir battaniye kullanın. Battaniyeyi bebeğinizin omuzlarının altından örtün.

 

4. Bebeklerin vücut ısıları çok hassastır. Çabuk üşüyebilirler. Veya oldukça sıcak bir ortam bebeği çabuk etkileyebilir. Bebeğinizin gece uyurken odasının sıcaklığını 16 – 18 derece civarında yapın. Bebeğiniz bu sıcaklıkta uyurken giyindiği şeyleri çok ince tutmayın.

 

5. Bebeğinizin oda sıcaklığını bir kreş oda termometresiyle kontrol edin. Ayrıca bebeğinizin odansa girdiğiniz zaman çok üşüyüp üşümediğini veya çok sıcak basmış olup olmadığını ve uyku pozisyonunu da kontrol edin.

 

6. Bebeğinizin yatağını radyatörün hemen yanına koymayın. Bu aşırı şekilde sıcak basmasına neden olabilir.

 

7. Bebeğinizin odasında asla sigara içmeyin ve sigara içilmesine müsaade etmeyin. Bebeğinizi sigara içilen bir ortamdan uzak tutun.

 

8. Bebeğinizi bir koltukta veya kanepede tek başına uyumaya bırakmayın.

 

9. bebeğinizin yatağı çok fazla oyuncakla ( özellikle yumuşak oyuncaklar ) süslemeyin. Yatağını çok kalabalık tutmayın. Bunlar bebeğiniz uyurken burun ve ağız bölgesini kapayabilir.

Yayın Tarihi : 12-03-2014
Okunma Sayısı : 3409

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: