En Son Yorumlar

Anne Sütü Alerjisi

Anne sütü bebekler için doğal bir mükemmel besindir. Anne sütüne duyulan alerji ise genelde annenin diyetindeki bazı besinlerin anne sütünü etkileyerek bebekte alerjik reaksiyona neden olmasıdır. Bu durumda annenin diyetindeki olası alerjen besinleri elimine etmek gerekir. Anne sütü alerjisi durumunda ne olur? Anne sütü alerjisine hangi besinler yol açabilir? Bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir?

 

1. Eğer yeni doğan bebek sahibiyseniz bebeğinizin tarama testlerini bebeğinizin hekimiyle görüşün. Topuk kanı testi bütün bebeklerde doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde yapılan bir testtir. Bu test bebeklerde nadiren görülebilecek metabolik bozuklukların test etmek için yapılır. Bunlardan birisi de galaktozemidir. Galaktozemi laktozu sindirmek için gerekli olan bir karaciğer enziminin genetik olarak bulunmamasıdır. Bu durumda bebek anne sütüne alerji gösterebilir.

 

2. Bebeğinizde oluşabilecek olası alerji belirtilerini tanıyın. Bebekte anne sütüne alerji oluşması durumunda kolik, reflü, egzama, kronik tıkanıklık, kusma, ishal, katı dışkıda kan belirtileri görülebilir. Bu gibi belirtileri hekime bildirmek gerekir. Ayrıca aile geçmişinizde alerji belirtileri varsa bunu da bebeğinizin hekimine bildirin. Örneğin ebeveynlerden birisinde besin alerjisi olması durumunda bebekte de besin alerjisi olması ihtimali yükselir.

 

3. Anne sütünü olumsuz etkileyebilecek olası alerjen besinler bulunmaktadır. Bu alerjen besinleri bir süre diyetinizden elimine edin. İnek sütü en alerjen besinlerden birisidir. Ayrıca inek sütünden yapılan yoğurt, dondurma, tereyağı gibi besinler de alerji riski oluşturabilir. Bu süt ve süt ürünlerini eleyin. Eğer bu işe yaramazsa bu sefer diğer olası alerjen besinleri ( soya, yumurta, fıstık, mısır, buğday ) diyetten eledikten sonra bebekteki olası alerji belirtilerine tekrar bakmak gerekir. Anne sütünü olumsuz etkileyen alerjen besin tespit edildikten sonra eliminasyon diyetiyle bu besini diyetinizde bir süre kullanmayın.

Yayın Tarihi : 03-02-2015
Okunma Sayısı : 21502

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
koray çelikler 17-07-2016 15:27:02

Merhaba Anne sütünü arttırmak için naturpy milk tea ve naturpy emziren anne kış çayı ürünlerimizi tavsiye ederiz. Optinaturel Gıd.Med.San.Tic.Ltd.Şti. olarak sizlere naturpy ürünlerini tavsiye ediyoruz. Naturpy ürünleri tamamen doğal , katkı maddesi içermeyen profesyonel bir üründür. Türkiyenin en büyük anne ve bebek dergilerinde yerini almıştır ürünlerimizin gıda sertifikaları , helal sertifikası , Analiz raporları herşeyi ile tam ve eksiksizdir ayrıca ürünlerimiz Tarım ve Gıda Bakanlığı onaylıdır. Naturpy Bol Sağlıklı Günler Diler. Ürünlerimizi Resmi Store Sayfamız ; https://naturelstore.com.tr adresinden satın alabilirsiniz.

Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: