En Son Yorumlar

Annedeki Anksiyete Bozukluğu Bebeği De Etkiliyor

Ebeveynlerde bir ölçüde endişe ve üzüntü olması normaldir. Her anne bebeği için endişe ve üzüntü duyar. Fakat aşırı endişeli ve üzüntülü hissetmek bir annenin bebeğine iyi bir ebeveynlik yapmasını engelleyebilir. Bir annenin aşırı endişeli olması bir anksiyete bozukluğu yaşadığının belirtisi olabilir.

                                                                                            

Anksiyete bozukluğu asabiyet, kötü uyku alışkanlıları, panik atak, hiperventilasyon, aşırı üzüntü, obsesif düşüncellere neden olabilir. Bu durum hem gebelikte hem de lohusalık döneminde annenin bebeğine bakımını olumsuz etkileyebilir ve bebek için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 

Hamilelikte anksiyetenin etkileri

 

Hamilelik sürecinde kadınlarında hem fiziksel hem de duygusal açıdan değişmeler olur. Anksiyete bozukluğu sorunu gebelikte başlayabilir ve doğum sonrasında da devam edebilir.

Hamilelik döneminde anksiyete sorununun etkileri; eğer planlanmamış bir gebelik yaşandıysa, aile içi şiddet yaşanıyorsa veya ayrılık varsa daha şiddetli kendisini gösterir.

 

Hamilelikte anksiyete sorunu anne adayının kendi öz bakımını aksatmasına, hipertansiyon sorununa, kötü beslenmeye, düşüklere, erken doğuma ve düşük ağırlıklı bebek doğumuna neden olabilir.

 

Anksiyete ebeveynliği nasıl etkiliyor?

 

Ansiyete bozukluğu yaşayan anneler kendi bakımlarını aksatabilecekleri gibi bebeklerinin bakımında da sorunlar yaşayabilirler. Bebeklerin anneleriyle bağ kurmaya ihtiyaçları vardır. Anksiyete sorunu annenin bebeğiyle bağ kurmasını zorlaştırabilir. Bebekler yakın ilgiye, yakın bakıma, beslenmeye, uykuya ihtiyaç duyarlar. Anksiyete sorunu yaşayan bir anne bebeğin bu temel ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalabilir.

 

Anksiyete bozukluğu yaşayan anneler bebeklerini daha az emzirirler. Emzirmede sorunlar yaşarlar. Anksiyete sorunu yaşayan annenin bebeği daha mızmız ve tedirgin olur. Bu bebekler gelişim sorunları yaşayabilirler. Annenin yaşadığı anksiyete bozukluğu sorunuyla bebeğin daha sık hastalanması arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Bu bebeklerin iştahları daha zayıf olabilir ve uyku sorunları yaşayabilirler.

 

Bu durumdaki bir annenin yardıma ihtiyacı vardır. Kadının hem eşi hem de diğer yakınları gerek bebek bakımında, gerekse de psikolojik olarak anneye destek olmalıdırlar. Ayrıca mutlaka bir psikiyatri hekiminden profesyonel yardım alınmalıdır.

Yayın Tarihi : 04-11-2014
Okunma Sayısı : 6850

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: