En Son Yorumlar

Bebeğin Ateşini Düşürmek İçin

Bebekleri aşırı derecede giyindirmek, bebeğin diş çıkarması, hasta olması ve aşılar bebekte ateşe neden olabilir. Bebeğinize dokunduğunuzda çok sıcak hissederseniz bu bebeğinizin ateşi olduğunu gösterebilir. Bu durumda bebeğinizin ateşini ölçün. Bunu ya koltuk altı bölgesinden veya rektal yoldan ölçerek yapın. Eğer bebeğiniz 3 aylıktan daha küçükse ve ateşi 100.4 fahrenayt veya daha fazlaysa ( 38 derece veya daha fazla ) bu konuda bebeğinizin hekimiyle görüşerek bilgi verin.

 

Ayrıca bebeğinizin ateşini düşürmek için aşağıdakileri uygulayın:

 

Eğer bebeğiniz 3 aylık veya daha küçükse

 

1. Bebeğinizi daha sık emzirin. Eğer mama veriyorsanız mama yedirmeye devam edin. Ateşi olan bebeğinizin biraz mızmız ve huzursuz olması normaldir. Eğer bebeğiniz birkaç defadır beslenmeyi reddediyorsa durumu bebeğinizin hekimine bildirerek danışın. Çünkü bebeğinizin vücudundaki bir sıvı kaybı tehlikeli olabilir.

 

2. Bebeğinizin üzerindeki fazla kıyafetleri çıkarın. Eğer titremeye başlarsa üzerine battaniyesini örtün.

 

3. Bebeğinize ılık bir banyo yaptırın. Özellikle ateşli bir nöbet geçiriyorsa bunu yapın. Bunun için ılık suyun içine bir sünger sokun ve bebeğinize cildine süngeri hafif ovarak uygulayın. Nöbet ateşten kaynaklanabilir.

 

Eğer bebeğiniz 3 aydan daha büyükse

 

1. Bebeğinize hekiminizin tavsiye ettiği rehidrasyon sıvısı verin. 1 yaşından daha küçük çocuklar ağızdan alına elektrolit sıvılarından faydalanabilirler.

 

2. Çocuğunuzu dinlendirin. Çok fazla hareket etmesi vücut sıcaklığını artırabilir.

 

3. Bebeğinizin hekimine danışarak verilebilecek ilaç tavsiyesini alın. Hekiminizin önereceği ilacı hekimin belirttiği şekilde kullanın.

Yayın Tarihi : 13-03-2014
Okunma Sayısı : 2864

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: