En Son Yorumlar

Bebeğiniz Öksürüyorsa Bunları Yapın

Bir bebeğin öksürmesi onun rahatını, uykusunu, beslenmesini ve iyi hissetmesini olumsuz etkiler. Bebeklerdeki öksürüğün birçok sebebi olabilir. Fakat bebeğin öksürüğünü hafifletme ve öksüren bir bebeği rahatlatmak için bazı çözümler uygulanmaktadır.

 

Eğer bebeğinizde öksürük varsa aşağıdaki güvenli ve basit çözümleri uygulayabilirsiniz.

 

Bebeğin daha kolay nefes almasını sağlayın

 

Bebekler için üretilmiş mentollü merhem bebeğin öksürüğünü durdurma ve daha kolay nefes alıp vermesinde yardımcı olur. Tabi mentollü merhemin özellikle bebekler için üretilmiş olmasına dikkat edin.

 

Okaliptus yağı bebeğin öksürüğüne oldukça iyi gelir. Okaliptus yağıyla bebeğinizin göksüne ve sırtına nazikçe ovarak masaj yapın. Fakat bu tür yağ veya merhemleri bebeğinizin göz ve ağız çevresine sürmeyin.

 

Bebeğinize sıcak bir banyo yaptırın. Tabi bebeğinizin cildinizi yakacak sıcaklıkta olmamalıdır. Bebeğin banyosuna okaliptus yapı da ekleyebilirsiniz. Bu banyodaki buhar yardımıyla bebeğin solunumunu kolaylaştıracak ve öksürüğüne iyi gelecektir.

 

Bebeğinizin öksürüğü ve daha kolay nefes alması için bir diğer yöntem ise şudur. Bir kasenin içine sıcak sı doldurun. Sıcak suyun içine bir çay kaşığı kadar mentollü merhem veya okaliptus yağı dökün ve iyice karışmasını sağlayın. Sonra temiz bir bezi sıcak suyun içine daldırın ve ıslatın. Islattıktan sonra bez henüz sıcakken bezi, bebeğinizin göğsüne yerleştirin. B u bebeğinizin göğsünü ısıtır ve bebeğin göğsündeki herhangi bir tıkanıklığı gidererek rahatlamasını sağlar ve öksürüğünü hafifletir.

 

Bebeğinizi rahat ettirin

 

Eğer bebeğiniz öksürüyorsa bunun daha da kötüleşmesine yol açabilecek birçok etken vardır. Bebeğinizin ağız ve boğazını kurutacak şeyleri elimine edin. Örneğin bebeğin odasında veya yankında buluna kimi kimyasallar, temizleyiciler, tütsüler, kokular, sigara dumanı, yemek dumanı v.b. şeyler bebeğin boğazını daha da tahriş edebilir ve öksürüğünü daha da kötüleştirebilir. Bebeği bu tür şeylerden uzak tutun. Ve bulunduğu ortamı iyice havalandırın. Ayrıca odasının nem düzeyini de iyi ayarlayın. Bebeğinizin odasında bir nemlendirici ve hava temizleyici bulundurun.

 

Bebeğinizi çok sıcak tutmayın ve çok kalın giyindirmeyin. Bebeğinizin öksürüğü geçene kadar evinizdeki evcil hayvanları bebekten uzak tutun.

 

Bebeğinizin öksürüğünü burnunda birikmiş mukus da alevlendirebilir. Bir ampul şırıngayla bebeğinizim burnundaki mukusu çekin.

 

Bebeğinize bal vermeyin

 

Baş aslında yetişkinlerin öksürüğünde yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Fakat bebeklerde bal güvenli değildir. 1 yaşın altındaki çocuklara bal verilmemelidir. Bal bebeklerde botulizm sorununa yol açabilir. Bebeklerde botulizm nadiren görülebilen bir tür besin zehirlenmesidir. Fakat 1ayşın altındaki çocuklarda veya bebeklerde oldukça riskli bir sorundur.

 

Ne zaman hekime danışmalısınız?

 

Eğer bebeğinizin öksürüğü geçmiyorsa mutlaka hekime danışmak gerekir. Ayrıca bebeğiniz 3 aylıktan daha küçükse ve öksürüğüne hırıltı, ateş veya solunum zorluğu eşlik ediyorsa bebeğinizi hekimine mutlaka ve en kısa zamanda gösterin.

Yayın Tarihi : 10-03-2014
Okunma Sayısı : 32767

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: