En Son Yorumlar

Bebek Oda Sıcaklığı Neden Önemli ve Kaç Derece Olmalı?

Bebeğinizin odasını düzenlerken iç mekan ısısını da dikkate almalısınız. Bebeklerin oda sıcaklığı konusu aslında önemli bir konu. Çünkü bebekler hem cilt yapısı olarak hem de genel yapı olarak oldukça hassaslar. Çabuk üşütebilirler ve yüksek sıcaklı da bir bebeği çabuk etkileyebilir.

 

Bebeklerin bir özelliği de şudur. Bebekler kendi vücut ıslarını 1 yaşında olana kadar kendi kendilerine iyi düzenleyemezler. Bu açıdan yetişkinlerden farklıdırlar.

 

Bu nedenle çabuk üşüyebilirler ve çabuk sıcak basması sorunu yaşayabilirler. Bebeklerde soğuk algınlığının daha yaygın görülme nedenlerinden birisi budur. Bebekler soğuk algınlığı gibi vakalara daha açıktırlar.

 

Bebekler doğum sonrasında bir süre zamanlarının çoğunu kendi odalarında uyuyarak geçirirler. Bu kadar çok zaman geçirdikleri odalarının sıcaklık ayarı da bu açıdan önemlidir. Oda sıcaklığı bebek için konforlu olmalıdır.

 

Yeni doğan bir bebeğin oda sıcaklığının 22-23 derece kadar olması genelde uygundur. Bebek büyüdükçe oda sıcaklığı 20-22 derece kadar olabilir.

 

Bir bebeği soğuk havalarda normal giyiminde bir kat daha fazla giydirmek uygun olacaktır. Fakat bu bebeği kat kat çok fazla giydirmek anlamına da gelmemelidir. İnce giydirmek bebeğin üşütüp haysa olmasına neden olacağı gibi çok kalın giydirmek de bebeğin vücudunun aşırı ısınmasına yol açabilir.

 

Bunların dışında bebeği giydirirken kıyafetlerinin hava alabiliyor nitelikte olması cildinin sağlığı açısından önemlidir. Kazlın ve sıkı kıyafetler bebeğin hareket kabiliyetini de azaltacağı için bebek rahatsız olur. Böyle giydirmek bebeğin rahat solunum yapmasını da önleyebilir.

 

Bebeklerin oda sıcaklığının önemli olmasının bir sebebi daha vardır. Çok soğuk ve çok sıcak bir oda ani bebek ölümü denilen durumun yaşanmasına neden olabilir. Böyle bir risk vardır.

 

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için Ani Bebek Ölümü Risikini Azltmak İçin isimli yazımı da okuyabilirsiniz. Bebeğin odası da iyi havalandırılarak iç ortamın havasının temiz olması sağlanmalıdır.

Yayın Tarihi : 25-02-2016
Okunma Sayısı : 3908

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: