En Son Yorumlar

Bebekler İçin Güneş Kremi Seçimi

Bebekler için ilk 6 aydan itibaren güneş kremleri veya güneşten koruyucular kullanılabilir. 6 aydan küçük bebekler için ise farklı formlarda güneşten koruyucular kullanılabilir.

 

Bebek eğer 6 aylık veya daha büyükse güneş kremleri cömertçe kullanılabilir. Fakat yine de bir önlem olarak mümkün olduğunca bu bebekleri de güneşin kendini iyice hissettirdiği saatlerde ( 10:00 – 16:00 arası ) dışarı pek çıkarmamakta fayda vardır. Dışarıdayken de gölgeli yerleri tercih etmek gerekir. Bebeği uzun saatler güneş altında tutmamak gerekir. Ayrıca bebeği güneşten koruyabilecek hafif, ince kıyafetler giydirmelidir. Ayrıca başına bir şapka ve gözlerine güneş gözlüğü de oldukça gereklidir.

 

6 aydan daha küçük bebeklerde ise bebeği yine mümkün olduğunca evde tutmak gerekir. Ya da dışarıdayken direkt güneş ışınlarından kaçınılmalıdır. Yine bu beklere de koruyucu ince ve hafif kıyafetler giydirilir. Çünkü ciltler oldukça hassastır. Güneşten çabuk yanabilir. Yine bir şapka ve güneş gözlüğü oldukça gereklidir.

 

Bebekler için güneş kremi seçerken geniş spektrumlu bir güneş kremi seçilmelidir. Örneğin 30 faktör ve üzeri güneş kremleri iyi bir koruma sağlar. Bebeklere güneş kremi sürerken oldukça geniş bir alana sürülmelidir. Her 2 saatte 1 defa bu tekrarlanmalıdır.

 

Bebekler için olan güneş kremlerinde çok yüksek koruma faktörü olan güneş kremlerinin bebekler için zararlı olabileceğin belirten görüşler de bulunmaktadır. Çünkü bu görüşe göre çok yüksek faktörlü güneş kremlerindeki fazla miktarda yer alan kimyasal içerikler bebeklerin hassas ciltleri için zararlı olabilir. Bundan dolayı bu görüşü savunanlar 30 faktör koruma özeliği olan güneş kremlerinin uygun olduğunu belirtmektedirler. Daha üzeri zararlı olabilir. Bu noktada bebeğin hekimine de danışmak faydalıdır.

 

Bebekler için daha iyi bir güneş kremi alternatifi olarak ise doğal içerikler barındıran güneş kremleri tercih edilebilir.

 

 

Bebekler için üretilmiş güneş kremleri kullanılmalıdır. Bebekler için üretilen güneş kremlerinde çinko oksit ve titanyum oksit içeren güneş kremleri tercih edilmelidir. Bu iki madde doğal güneş filtresi niteliğindedir.

 

Bebekleri güneş yanıklarına karşı korumak oldukça önemlidir. Çünkü bebeklerin hassas ciltlerinde sık sık güneş yanığı oluşması onların gelecek yaşamlarında cilt kanseri riskini artırır.

Yayın Tarihi : 19-05-2014
Okunma Sayısı : 13825

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
meltem koç 04-04-2015 16:49:51

yazınızı çok başarılı buldum ben ve kızım cilt olarak çok hassas bir yapıya sahibiz doktırum güneş koruyucu için a vitamini içermeyen mineral yapılı trukid isminde bir amerikan markasını önerdi,2 yazdır kullanıyorum ,hiç sıkıntıyla karşılaşmadım.

Çiğdem 30-04-2015 12:11:33

Yaklaşan yaz scakları için güzel bir yazı. Teşekkürler. Bebeklerin hassas ciltler için güzel tavsiyeler

öznur aslan 15-06-2016 16:58:45

Ben güneş ürünleri olarak aloe vera içerikli olanlarını tercih ettim. LR Health Beauty %40 aloe vera içeren ürünlerini aldım, kullanacağım

Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: