En Son Yorumlar

Bebekler Neden Hıçkırır?

Hıçkırık yeni doğan bebeklerde çok yaygın bir durumdur. Hıçkırık şiddetli olabilir ve rastgele zamanlarda ortaya çıkabilir. Bebeklerin hıçkırması ebeveynler için de bir sorun olabilir. Fakat hıçkırık bebek için zararlı değildir.

 

Hıçkırık nedir?

 

Diyaframın aniden ve kendi kendine kasılmasıyla ortaya çıkan ani bir soluk alma sonucunda ortaya çıkan sestir.

 

Bebekler neden hıçkırır?

 

Hıçkırığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar yeni doğan bebeklerdeki hıçkırığın bebeğin anne sütünü veya mamayı çok hızlı içtiği için oluşabileceğini düşünmektedirler. Çok hızlı içmek bebeğin hava yutmasına neden olur. Bazen bebeğin beslenmesi sırasında bebekler daha hızlı bir şekilde içerler ve bu da hıçkırıkları tetikler.

 

Hıçkırıklar ne kadar sürer?

 

Çoğu hıçkırık birkaç dakika içinde geçer. Bazen gün boyunca sürebileceği gibi sık sık tekrarlandığı zamanlarda olabilmektedir. Çok nadiren de olsa 48 saat sürdüğü zamanlar da olabilir. Hatta 1 aydan daha uzun zamanlar süren vakalara da rastlanmaktadır. Bu tür uzun süren hıçkırıklar bitkinlik, uyku eksikliği, kilo kaybı gibi sonuçlara da yol açabilir. Eğer yeni doğan bebekte sürekli oluyorsa ve uzun sürüyorsa hekime danışmak gerekir.

 

Hıçkırık yeni doğan bebeklerde bir acı veya ağrıya neden olmaz. Çok yeni doğan bebekler hıçkırıktan rahatsız olmuş görünmezler. Bebeğin ebeveynleri hıçkırık sesinden daha fazla rahatsız olabilirler. Eğer bebek gülümsüyorsa, düzenli besleniyorsa, uykusunu alıyorsa ve mutlu görünüyorsa hıçkırığı dert etmek için bir neden yoktur.

 

Bebeğin hıçkırıkları konusunda ne yapmalı?

 

Öncelikle yeni doğan bebeklerde hıçkırığı önlemek için emzirirken veya biberonla beslerken dikkatli olmalı ve bebeği iyi takip etmelidir. Bebeğin daha yavaş içmesine çalışılmalıdır. Eğer bebek hızlı bir şekilde beslenmeye başlarsa biberonu veya memeyi bebekten yavaş ve sakin bir şekilde geri çekmek gerekir. Sonra tekrar beslemeye başlamalıdır. Ayrıca bebeği normalden daha sık geğirtmek faydalı olur. Eğer bebek hıçkırmaya başlarsa bebeğin sırtına nazikçe hafif dokunuşlarla vurarak rahatlatmaya çalışmak gerekir.

Yayın Tarihi : 12-03-2014
Okunma Sayısı : 32767

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: