En Son Yorumlar

Bebeklerde Astım, Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Astım bir akciğer hastalığı olup, kronik hastalıklar kategorisinde yer alır. Astım bebeklerde de görülebilir. Bebek astım olduğu zaman solunum yolları iltihaplanmıştır. Astımlı bebekte sonlum sorunları, hırıltılı nefes alma, göğüste sıkışma, kuru öksürük gibi belirtiler görülür. Öksürük özelikle gece vakti ve sabah erken vakitlerde daha da kötüleşebilir. Her hırıltı astıma işaret etmeyebilir. Çünkü hırıltılı nefes alma 3 yaşın altındaki çocuklarda yaygın görülebilen bir durumdur.
 

Bebeklerde astım nedenleri nedir?

 

Bebeklerde astımın birçok nedeni olabilir. Solunum yolları enfeksiyonları, kalıtsal sorunlar, hayvan salyası, hayvan tüyü, hayvan idrarı, evdeki toz akarları, polenler diğer alerjik durumlar, sigara içilen bir çevre v.b. nedenler bebeklerde astıma neden olabilir veya tetikleyici olabilir.

 

Bebeklerde astım tedavisinde ve önlemede neler yapılmaktadır?

 

1. Ebeveynler eğer yukarıda belirtilen astım belirtilerinden en az birini bebeklerinde görürlerse bebeği hekimine göstermelidirler. Hekim gerekli testleri yaparak bebekte astım olup olmadığını tespit eder.

 

2. Bebekte ası varsa bebeğin yaşamıyla ilgili bazı önemli değişiklikleri yamak gerekecektir. Örneğin bebekte astımı tetikleyebilecek mevcut durumu kötüleştirebilecek etkenler elimine edilmelidir. Evdeki kokular bebeğin astımını tetikleyebilir. Bu tür güçlü kokuları evden uzak tutmak gerekir. Sigara dumanı bebekte astım için önemli bir risk faktörüdür. Bebeğin yanında ve mümkünde ev içinde sigara içilmemelidir. Ev tozlardan arındırılmalıdır. Bebek soğuk ve kirli havadan korunmalıdır.

 

3. Astım krizlerinde bebeği en yakın hastaneye götürerek acil müdahale edilmesi sağlanmalıdır. Çünkü astım krizleri sırasında bebeğin solunum yapması oldukça güç hale gelir. Nefes alıp vermeleri düzensizleşir, cildi morarır, hırıltılı solunum yapar. Bu durumda bebeğe hastanede acil müdahale gerekir.

 

4. Ebeveynler astım krizi konusunda bebeğe nasıl ilk müdahalede bulunacakları konusunda bilgili olmalılardır. Bu konuda bebeğin hekiminden ayrıntılı bilgi alınarak bebekte astım krizi geliştiğinde ebeveynler bebeğe yardımcı olabilirler.

 

5. Bebekteki astımı tedavisinde ve kontrol altına alınmasında bebeğin hekimiyle her zaman yakın iletişim halinde olmak gerekir. Hekimin önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

 

Bebeklerde astım riskini artıran etkenler?

 

Bebeklerde astım riskini artırabilecek birçok etken vardır. Bunlar genelde şunlardır:

 

Bebeğin anne ve babasının sigara içmesi. Evde anne ve babası sigara içen bebeklerde astım vakalarına daha çok rastlanmaktadır.

 

Annenin hamilelikte sigara içmesi bebekte astım riskini artırır.

 

Astım çok erken doğan bebeklerde ve düşük ağırlıklı doğan bebeklerde daha fazla rastlanmaktadır.

 

Ebeveynlerden birisinde veya her ikisinde astım olması bebekte de astım riskini artırır.

 

Bebekte egzama, besin alerjisi gibi bir alerjik durum varsa astım gelişme riski daha fazladır.

 

Bebeğin odasındaki veya evdeki nem düzeyinin fazla olması bebekte astım riskini artırmaktadır.

Yayın Tarihi : 30-06-2015
Okunma Sayısı : 4388

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: