En Son Yorumlar

Bebeklerde Besin Alerjisi

Bebeklerde en sık görülen alerji türlerinden birisi de besin alerjisidir. Bebeklerin sindirim sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemesinden dolayı 6. aydan önce katı besinler besin alerjisi riskini artırır. Fakat ilk 6 ay boyunca bebeği sadece anne sütüyle beslemek besin alerjisi riskini azaltan bir etken olarak bilinmektedir. Kimi ebeveynler bebeklerini 6. aydan önce de katı besinlere başlatma eğilimindedir.

 

Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri bebeğe katı besinleri vermeye başlamak için ilk 6 ayı beklemek yönündedir. Anne sütü bebeğin ilk 6 ayı boyunca beslenme ihtiyaçlarını karşılar. Normal şartlar altında bebek anne sütüyle yeterince beslendiği zaman ek bir besine ihtiyaç duymaz. 6. aydan sonra ise anne sütünün aynında katı besinlere de geçiş başlar.

 

Besin alerjisi belirtileri nelerdir?

 

Bebeklerde besin alerjisinde genelde aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

 

Kurdeşen

Ciltte şişme

Solunum zorluğu

Egzama

Kusma

İshal

 

Ayrıca kimi bebeklerde besin alerjisi çok şiddetli bir şekilde yaşanabilir ki bu bebeğin yaşamını tehdit eden bir düzeye gelebilir. Buna anaflaktik şok denir.

 

Hangi besinler bebeklerde alerji yapabilir?

 

Bazı besinler vardır ki bu besinlerin bebeklerde alerji yaratma riski daha fazladır. Bebek katı besinleri almaya başlasa bile bebeğin bazı alerji yaratabilecek besinleri alması alerji riskini artırabilir. Bebeklerde genelde yumurta, bal, inek sütü fıstık ezmesi, ağaç yemişleri, balık ( ton balığı, alabalık, morina ) ve kabuklu deniz ürünleri ( ıstakoz, karides, yengeç ) alerjiye yol açabilmektedir.

 

Bebekte besin alerjisini önlemek

 

Bebeklerde besin alerjisini önleme konusunda ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmesi önemli bir konudur. Eğer bebek mama ile besleniyorsa hipoalerjenik etkisi olan mamalar tercih edilmelidir. İlk bir yıl yukarıda belirtilen olası alerjenik besinleri bebeğe vermemekte fayda vardır.

 

Aslında herhangi bir besin bebekte alerjiye neden olabilir. Bu nedenle bebeği katı besinlerle tanıştırırken bu besinler bebeğe derece derece verilmelidir. Bir besin bebeğe ilk defa verildikten sonra bebeği bu besine nasıl tepki verdiğini görmek için 3 gün kadar beklenmelidir. Bu zaman zarfında eğer herhangi bir yan etki gelişmiyorsa bebeği bir başka yeni besinle tanıştırmakta bir sakınca yoktur.

 

Ayrıca bebeğin bir besine alerjisi varsa bu besini bebeğe vermekten kaçınmalı ve içine de bu besinden bulunan başka besinleri e vermemek gerekir. Örneğin fıstığa alerjisi varsa içinde fıstık bulunan yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

 

Besin alerjisinde risk faktörleri

 

Aşağıdaki risk faktörleri bebekte besin alerjisi riskini artırmaktadır.

 

Bebekte astım, egzama gibi başka alerjik sorunların olması

Bebekte bir mamaya veya bir besine alerji olması

Aile üyelerinin birinde daha önce besin alerjisi, astım, egzama gibi bir sorununun yaşanmış olması

Yayın Tarihi : 12-03-2014
Okunma Sayısı : 3722

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: