En Son Yorumlar

Bebeklerde Botulizm

Genel olarak 12 aylıktan daha küçük bebeklere bal yedirilmesi önerilmemektedir. Çünkü balda buluna bir toksin madde bebeklerde botulizme yol açabilir. Aslında botulizme neden olan botulizm bakterisidir.

 

Balın sağlıkta antimikrobiyal özellikleri bulunmaktadır ve bakterilere karşı iyi bir mücadele verir. Fakat 12 aydan daha küçük bebeklerde botulizm riski taşır. Bebeğin sindirim sitemine zarar verir. Bundan dolayı bu bebeklere bal yedirilmemelidir.

 

Botulizm belirtileri

 

Bebeklere bal yedirilmesi sonucunda oluşan botulizmde bebek uyuşuk bir görüntü sergiler. Beslenmek istemez ve kabızlık sorunu oluşabilir. Bebek güçsüzleşir. Kol, bacak, gövde ve solunum kaslarında felce neden olabilir.

 

Bebeklere ayrıca bal içeren diğer besinlerin de verilmemesi gerekir. Her ne kadar bu besinlerdeki bal bir işleme tabi tutulsalar da pastörize edilmemiş olabilirler. Bu da balın halen botulizm sporları içerebileceğini göstermektedir.

 

Bebeği botulizmden korumak için ne yapmalı?

 

1. Yukarıda da belirtildiği bebeğe 12 aylıktan önce bal veya bal içeren bir besin verilmemelidir.

 

2. Bebek eğer katı besinlerle de beslenmeye başladıysa ve konserve bir besin verilecekse konserve besin bebeğe yedirilmeden önce 10. dk süreyle ısıtılmalıdır. Çünkü besinlerde botulizme neden olan bakteri üremesi olabilir.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 5867

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: