En Son Yorumlar

Bebeklerde Cilt Sorunları ( Akne, Konak, Pişik ve İsilik )

Bebeklerde cilt sorunları yaygın görülebilir ve bebeklerde özellikle doğum sonrasında ilk birkaç ay içinde akne sorunu oluşabilir. Üstelik akne şiddetli bir şekilde yaşanabilir. Ayrıca bebeğin kafa derisinde konak olarak adlandırılan pullu deri döküntüleri oluşabilir. Bazı bebeklerde de ürtiker olarak bilinen islik sorunu gelişebilir. Pişik de bebelerde en yaygın görülen cilt sorularından birisidir. Fakat bu belirtilen cilt sorunları genelde önlenebilir veya riski azaltılabilir sorunlardır.

 

Akne

 

Bebekler doğuştan akne sorunu ile doğabilecekleri gibi doğum sonrasında ilk birkaç ay içinde de akne sorunu gelişebilir. Bebeklerde akne oluşmasının en temel nedeni aslında hamileliğin son döneminde yoğun bir şekilde yaşanan hormonal değişmelerdir. Bu hormonal değişmeler aşır miktarda hormon üretimiyle sonuçlanır. Bu hormonlar sıklıkla plasenta yoluyla bebeğe geçebilir. Bu hormonlara ek olarak kalsiyum ve demir mineralleri gebeliğin son 3 aylık döneminde bebeğe geçer. Bu faktörlerin bir araya gelmesi bebekte akne gelişmesiyle sonuçlanabilir.

 

Bebeklerde akne oluşumuna ayrıca şu etkenler de neden olabilir:
 

Emzirme döneminde annenin kullandığı bazı ilaçlar

Bebek için kullanılan cilt bakım ürünleri

Bebekte sıcak basması

Bebeğin salyası gibi etkenlerin bebeğin cildinizi tahriş etmesi

Bebek aknesi genelde küçük kırmızı yumru veya püstüller şeklinde olur ve çoğunlukla yanak, burun veya alın bölgesinde görülür. Bebekteki akneler bebek mızmız olduğunda veya ağladığı zamanlarda daha da kötüleşebilir.

 

Bebekte akne sorunu nasıl tedavi edilir?


Bebeklerdeki akne genelde birkaç ay içinde kendi kendine geçer. Bunun için genelde tıbbi bir tedavi gerekmez. Bazı vakalarda ise bebekteki akneler daha uzun süre bebeğin cildinde kalır. Bu tür inatçı akne vakalarında bebeğin hekimi tıbbi amaçlı bir krem veya diğer tedavilerden önerebilir. Bebekteki akne orunu için hekime danışmadan asla herhangi bir otc ilaç verilmemelidir. Çünkü bazı otc ilaçlar bebeğin hassas cildine zarar verebilir.


Ayrıca bebeğin aknelerinin geçmesi için şunlar da yapılabilir:


1. Bebeğin cildi her zaman temiz tutulmalıdır. Bebeğin yüzü günlük olarak ılık suyla yıkanmalıdır. Akneli bebekler için nemlendirici yüz sabunları kullanılabilir. Sabunla yıkandıktan sonra ılık suyla iyice durulanmalıdır.

2. Bebeğin yüzü nazikçe kurulanmalıdır.

3. Bebekteki akneler çekip çekiştirilmemeli ve koparılmamalıdır. Bu bebeğin cildinin daha fazla tahriş olmasına ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

4. Bebeğin cildinde yağ veya losyon kullanmaktan kaçınmalıdır.


Konak


Konak bebeklerde yaygın görülebilen bir cilt sorunudur. Konak sorununun en temel nedeni bebeğin kafa derisindeki yağ bezlerinin fazla çalışmasıdır. Bunun sonucunda bebeğin kafa derisinde yağlı ve küçük deri döküntüleri oluşur.

Bebeklerde konak tehlikeli bir sorun değildir ve genelde bebeğin ilk birkaç ayında görünür. Bebek 12 aylık civarlarında olduğunda genelde geçmiş olur. Bazı bebeklerde ise daha uzun sürebilmektedir. Konak bulaşıcı değildir.

Bebekte konak sorunu oluşursa bebeğin saçları düzenli olarak bebek şampuanı ile yıkanmalıdır. Yıkanırken bebeğin kafasındaki deri döküntüleri bir fırça yardımıyla taranarak atılır. Konak genelde kendi kendine geçer.


Konak oluşursa bebeği ne zaman hekime göstermek gerekir? 


Eğer bebekteki konak şiddetliyse, oldukça inatçıysa, kanama gibi bir durum varsa veya konak bebeğin başka yerlerine sıçramışsa bebeğin hekimiyle görüşmek faydalı olur. Hekim reçeteli bir kepek şampuanı veya otc bir ilaç tavsiye edebilir. Eğer bebeğin saç derisinde iltihaplanma varsa bir kortizon krem verebilir. Nadiren de olsa bebekte bir mantar enfeksiyonu da olabilir. Bu durumda hekim bir anti mantar ilacı verebilir.


Pişik


Bebeklerde pişik yaygın görülen bir cilt sorunudur. Pişik bebek bezinin olduğu cilt bölgelerini etkiler. Genelde bebeğin altının uzun süre ıslak veya kirli kalması onucunda oluşur. Bebekte pişik oluşmasının bir diğer nedeni bebeğin cildinin bebek bezine alerjik reaksiyon göstermesi olabilir. Bunların yanında yıkanabilir bebek bezlerinde, bebek bezinin yıkandığı deterjanlar da pişiğe yol açabilir.

Bebekte pişik tedavisinde en etkili yöntem bebeğin altını temiz ve kuru tutmaktır. Bebeğin pişik oluşan cilt bölgelerinin iyileşmesi için bebeği evdeyken beslememek daha doğru olacaktır. Bebeğin altının hava almasını sağlamak gerekir. Bebek altını kirlettikten sonra bebeğin altı ılık suyla yıkandıktan sonra kendi kendine kurumaya bırakılmalıdır. Bebeğin altını bezle kurutmamak gerekir.  Bu bebeğin cildini daha fazla tahriş edebilir. Bebeğin pişik oluşan yerlerine ayrıca pişik kremi sürülmelidir.


İsilik

 

Bebeklerin cildi islik veya diğer bir adıyla ürtiker oluşumuna daha yatkındır. Bebeklerin ter bezleri henüz yeterli gelişmişlik düzeyinde değildir. Bu da vücudun iç ısısını düzenlemede henüz tam etkili olmamasına neden olur. Bunun sonucunda bebekteki vücut ısısının artması cildinde isilik oluşmasına yol açar.

 

Bebekte isliği önlemek için bebeğin cildinin iyi havalanmış olduğundan emin olmak gerekir. Bebeği çok sıkı ve kalın giydirmek bebeğin fazla terlemesine, vücut ısının artmasına yol açar. Bu da islik sorununu tetikleyebilir. Ayrıca bebeğin ultraviyole ışınlarına çok maruz bırakmamak gerekir. Ultraviyole ışınlarına maruz kalması islik sorununu tetikleyebileceği gibi yaşamının ilerleyen yıllarında cilt kanseri gelişme riskini de artırır. Bu nedenle özelikle güneşli havalarda bebeği dışarı çıkarmadan önce bebeğin cildini bebekler için uygun bir güneş kremiyle korumaya almak gerekir.

Yayın Tarihi : 02-11-2015
Okunma Sayısı : 6130

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: