En Son Yorumlar

Bebeklerde Egzama, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Egzama bebeklerde yaygın görülen cilt sorunlarından birisidir. Özelikle doğduktan sonra ilk birkaç aylık süreçte daha sık görülmektedir. Bebeğinizin yaşadığı cilt sorununun egzama olup olmadığından emin değilseniz aşağıdaki sorular ve yanıtları size yardımcı olacaktır:

 

Bebeklerde egzama belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

 

Bebek egzaması aynı zamanda atopik dermatit olarak da bilinmektedir. Çocukların %10 – 15 inde görülmektedir. Bebeğin cildinde kırmızı cilt lekeleri olarak görülür. Ciltte kaşıntı, kuruma olur ve cilt pürüzlü görünür.

 

Egzama bebeğin vücudunda herhangi bir yerde görülebilir. Fakat çoğunlukla bebeğin yanaklarında, kol ve bacak eklem yerlerinde oluşur.

 

Bebeklerde egzama sorunu konak veya diğer kırmızı ve kaşıntılı cilt sorunlarıyla karıştırılabilmektedir.

 

Bebeklerde neden egzama olur?

 

Bebeklerde egzamanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bağışıklık siteminin sabunlara, kremlere, çeşitli alerjenlere, deterjanlara, strese, sıcağa ve terlemeye bir reaksiyonu olduğu düşünülmektedir. Bir de anne veya babada egzama sorunu varsa bebekte de egzama görülme ihtimali diğer bebeklere göre daha yüksektir. Yani kalıtım faktörü de egzamada rol oynayabilmektedir.

 

Cildin koruma kalkanındaki bozulmalar cildi dışarıdan gelen etkenlere karşı daha korumasız yapmaktadır ve bu da bebeklerde egzama için bir risk teşkil etmektedir.

 

Bebeklerdeki egzama kendi kendine geçer mi?

 

Egzama sorunu görülen bebekler ve çocuklar okul çağına geldiklerinde bu sorunu atlatmaktadırlar. Yani egzama sorunu ile büyüyebilmektedirler. Fakat bazı çocuklarda ise egzama yetişkinlik döneminde de devam edebilmektedir ve cilt kuruluğu – kaşıntı sorunu uzun yıllar devam edebilmektedir.

 

Bebeklerde egzamayı tetikleyen etkenler nelerdir?

 

Her bebekte egzamayı tetikleyen etkenler farklı olabilir. Fakat genelde egzamayı tetikleyeni belli başlı temel etkenler bulunmaktadır. Bunlardan kaçınmakta fayda vardır.

 

1. Ortamdaki nem eksikliği, kuru havaya ve dolayısıyla bebekte cilt kuruluğuna neden olabilir. Kuru havalar bebekte egzamayı tetikleyebilir. Kuruyan bebek cildinde diğer bir egzama belirtisi olan kaçıntı da oluşur.

 

2. Bebeklerde4 egzamayı bazı tahriş adici maddeler tetikleyebilir. Yün kıyafetler, vücut sabunları, çamaşır deterjanları

 

3. Bebeklerde egzamayı tetikleyen etkenlerden birisi strestir. Stres bebekte ve çocukta cildinde kızarıklıklar, tahrişler ve kaşıntıya neden olabilir. Bunlar egzama belirtileri arasındadır.

 

4. Sıcak ve terleme bebeklerde bir başka egzama tetikleyicisidir. Mevcut egzama sorununu da daha da alevlendirebilir.

 

5. Bebeklerde çeşitli alerjen besinler de egzama tetikleyicisi olabilir. Genelde inek sütü, fıstık, yumurta bebeklerde alerjen besin olarak bilinir ve bunların bebekte egzamaya yol açma riski daha yüksektir.

 

Bebekte egzamayı tedavi için ne yapılabilir?

 

Bebekte egzamayı tedavi için egzama sorununu iyi yönetmek ve kontrol altına almak gerekir. Bu amaçla genelde şunlar uygulanır:

 

Nemlendiriciler: Bebekte egzamayı tedavi için iyi bir nemlendirici, koku ve alkol içermeyen bir krem oldukça yardımcı olabilir. Nemlendirici bebeğin cildini nemli tutmaya yarar. Banyo sonrasında hemen bebeğin cildine nemlendirici uygulamak gerekir.

 

Ilık suyla banyo: Ilık suyla banyo bebeğin cildini nemli ve serin tutacaktır. Bu bebekteki kalıntıyı azaltabilir. Bebekteki kaşıntıyı hafifletmek için antihistamin kullanımı konusunda ise hekime danışmak gerekir.

 

Topikal steroidler: Otc steroidler ( hidrokortizon kremler e merhemler gibi ) bebeğin cildindeki kaşıntıyı ve kızarıklığı hafifletebilir. Fakat bu tür ürünleri bebeğin vücudunun belli bir bölgesinde çok uzun süre ve çok fazla uygulamamak gerekir. Bunlar bebeğin derisinde incelmeye neden olabilir. Çocuklarda egzama vakalarında ultraviyole ışık tedavisi ve antibiyotikler de kullanılabilir.

 

Bebekteki egzamanın evde tedavisi için ne yapılabilir?

 

1. Bebekteki egzama tedavisinde önemli hususlardan birisi de bebeğin cildini kaşımasını önlemektir. Kaşıma egzama belirtilerini daha da kötüleştirebilir, enfeksiyona neden olabilir ve cildinde kalınlaşmaya neden olabilir.

 

2. Bebeğin tırnaklarının kesilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bebek özellikle uyurken ellerine eldiven gibi bir şey giydirilmelidir. Bu pamuklu olmalıdır.

 

3. Bebeğe banyo yaptırırken banyoda 10 dk dan fazla tutulmamalıdır. Sıcak su bebeğin cildindeki doğal yağ tabakasına zarar verebilir.

 

4. Egzamaya karşı kokusuz, hafif ve alkol içermeyen sabunlar seçilmelidir. Parfümlü ürünler, deodorantlar ve anti bakteriyel sabunlar bebeğin hassas cildine zara verebilir.

 

5. Bebeğin cildi yıkandıktan sonra yumuşak bir havluyla pat pat yaparak kurutmak daha uygundur. Cildi ovularak kurutulmamalıdır.

 

6. Banyo sonrasında bebeğin cildi hafif nemliyken nemlendirici sürülmelidir.

 

7. Bebekteki egzamayı giyindiği kıyafetlerde tetikleyebilir veya alevlendirebilir. Bebeğe pamuklu kıyafetler giydirilmelidir. Bebek için yeni bir kıyafet alındığı zaman ilk olarak yıkanmalıdır.

 

8. Bebeğin kıyafetlerini yıkamak için yumuşak, koku içermeyen bir deterjan kullanmak gerekir.

 

9. Bebeği çok fazla giyindirmemekte ve uyuturken de üzerini battaniyelerle çok fazla örtmemekte fayda vardır. Çünkü bebeğin aşırı ısınması ve terlemesi egzamayı tetikleyebilir ve alevlendirebilir.

Yayın Tarihi : 18-03-2014
Okunma Sayısı : 32767

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Nagihan turan 11-09-2015 01:19:28

Merhaba reklam amacıyla yazmıyorum oğlumun kaşıntılı yaraları vardı dr kortizonlu bir krem verdi egzama dedi alerjiden olabilir dedi ben bütün hazır gıdalardan ve yumurtadan olduğunu farkettim tabi uzun süre aç kalmaktan sütüm kesiliyodu oğlum da aç kaldı en son ballı su vermek aklıma geldi çünkü mamayı kustu hep sonradan sütüm eski haline döndü ama bundan önce coresatin kremi buldum bazı drlar kortizonsuz diye yazıyorlarmış çok iyi geldi ve yaralarını iyileştirdi oğlumun sulu kaşıntılı bir şekildeydi çok ağlamıştım. Pembesini kullandık ve çok şükür şimdi iyiyiz hazır gıdaların zararını anlamış oldum.

Aysın Taşlı 20-11-2015 11:41:53

Merhaba, yazı için çok teşekkürler. Ben egzama problemime etkili bir çözüm buldum. Egzaması olanların incelemesini isterim. Linke bakabilirsiniz. http://mollers.com.tr/blog/egzama-icin-dogal-cozum/

Pinar P 04-05-2016 16:28:39

Merhaba, benim oğlumda da 2 aylıktan itibaren egzama vardı. Seboreik olanından. Kafa derisinde, boynunun altında, ensesinde kızarıklık vardı. Hatta sanırım bir ara bez bölgesine de bulaşmıştı. Doktor Bioderma verdi. Mustela nın da benzer ürünleri var. Bu arada Coresatin tartışmalı bir ürünmüş. Türkiye de bir ara toplatılmış. İçinde kortizon olmadığını iddia ediyor ama Ceramid-6 diye bir maddeden bahsediyor, içeriğinde ne olduğunu söylemiyormuş. Yani öyle hatırlıyorum. Bioderma preventive biraz yatıştırdı ama tam çözüm olmadı. Bırakır bırakmaz kızarıklıklar geri geldi. Çok sinir bozucuydu gerçekten. Ben de en sonunda devacı bir amca buldum, 15 senedir egzama kremi yapıyormuş, yüzlerce kişiyi iyileştirmiş. Patentini almadığı için öyle el altından veriyor. Tamamen doğal. Kendimde de bebeğimde de denedim, bir yan etkisi olmadı. Şu anda bebeğimin cildi gayet iyi. Umarım sizinki de düzelir. Deneyimlerimi basit bir blog'da paylaştım hatta. İlgilenenler için veriyorum: http://arayanbulurmus.blogspot.com.tr/

Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: