En Son Yorumlar

Bebeklerde Kabızlığı Önlemek İçin

Bebeklerde kabızlığı tedavi etmek için kullanılan diyet değişiklikleri aynı zamanda bebeğin kabız olmasını önlemeye de yardımcı olur. Küçük çocuklarda ise çocuğun düzenli tuvalet alışkanlığının olması kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

 

Bebeklerde kabızlık görülmesi normaldir. Kabızlık bebeklerde yaygın görülen sorulardan birisidir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlık çok görünmese de bu bebeklerde bile zaman zaman kabızlık vakalarına rastlanmaktadır. Kabızlık durumunda bebeğin bağırsak hereke6tlerine yavaşlama olur. Katı dışkısını yapma sıklığı azalır, zorlanır ve katı dışkısı kuru gelir.

 

Bir bebek eğer düzenli olarak anne sütüyle besleniyorsa katı dışkısını günde ortalama 10 defa yapabilir. Mama ile beslenen bebeklerde ise bu dışkılama sayısı daha azdır. Bu bebekler günde ortalama 4 defa katı dışkılarını yaparlar.

 

Bebeklerde kabızlığı önlemek için şu önlemlerin alınması faydalıdır:

 

1. Kimi bebekler kabız olmaya daha yatkın olurlar. Eğer bebek kabızlığa yatkınsa bebeğe ilk 6 ay katı besin vermekten kaçınmak gerekir. Bu süre zarfında bebeğin sindirim sistemi daha olgunlaşmış olur. İlk 6 ay anne sütü bebek için genelde oldukça yeterli ve besleyicisidir.

 

2. Mamayla beslenen bebeklerde ise 4 aylık olduktan sonra hekiminde onay vermesiyle biraz su içirilebilir.

 

3. Bebekler katı besinlere başladıkları zaman kabız olmalarını önlemek için verilecek besinlere de dikkat etmek gerekir. Bebekte kabızlığı önlemede ilk besin olarak bebeğe pirinç gevreği vermek yerine arpa verilebilir. Pirinç gevreği bebeklerde kabızlık yapabilecek bir besindir.

Yayın Tarihi : 24-07-2014
Okunma Sayısı : 5083

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: