En Son Yorumlar

Bebeklerde Konak İçin Doğal Çözümler

Bebekte konak oluştuğu zaman bebeğin kafa derisinde kuruma, lapa lapa kepek benzeri bir görünüm oluşur. Konakta kepek benzeri döküntüler sarımsı, yağlı veya daha kalın bir görünümünde olur. Konak 6 – 12 aylık arasındaki bebekleri etkileyen yaygın sorunlardan birisidir. Nadir durumlarda konak çocukluk dönemine de sarkabilir. Yani birkaç yaşında olmasına rağmen konak sorununu hala yaşayan çocuklar da nadiren de olsa vardır. Konak bazen bebeğin boyun, yüz ve kulak bölgelerini de etkiler.

 

Bebekte konak için doğal çözümler

 

1. Eğer bebeğinizin kafasında konak oluşursa saçlarını 2 günde bir defa yıkayın. Bebeğinizin saçlarını çok sık yıkamanız hem cildini hem de kafa derisini kurutur. Bu da konak sorununun daha kötüleşmesine neden olur. Ayrıca bebeğinizin şampuanını değiştirerek daha hafif bir şampuan kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

2. Bebeklerde konak sorununun çözümünde mineral yağlar, bitkisel yağlar ve zeytinyağı popüler çözümlerdir. Bebeğinizin kafa derisini 10-15 dk kadar yağ kullanarak nazikçe ovun. Sonra yumuşak bir fırçayla saçlarını nazikçe tarayarak saçlarımdaki deri döküntülerini temizleyerek atın. Sonra hafif bir şampuanla bebeğinizin saçlarını yıkayın.

 

3. Bebeğin saç derisinde oluşmuş aşırı yağlanmayı azaltmak ve deri döküntülerini atmak için bazı anneler E vitamini yağı ile bebeğin saç derisine masaj yapmaktadır ve bunu tavsiye etmektedirler. Bu uygulama günlük olarak yapılabilir ve sonra yumuşak bir fırçayla deri döküntüleri taranarak saçlardan atılır.

 

4. Bebekteki konak sorununun çözümü için evde uygulanabilecek başka çözümler de bulunmaktadır. Bitkisel karışımlar bunlardan birisidir. Papatya, dulavratotu veya karakafes kökünü ılık suda çay ağacı yağıyla iyice karıştırın. Bu karışımla bebeğinizin kafa derisine masaj uygulayın. 1 saat kadar bekledikten sonra yumuşak bir fırçayla saçlarını tarayın.

Yayın Tarihi : 04-08-2014
Okunma Sayısı : 32767

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: