En Son Yorumlar

Bebeklerde Kusma, Nedenleri, Tedavisi Ve Önleme

Bebeklerde kusma nedenleri nelerdir?

 

Bebekler çeşitli nedenlerden dolayı kusabilirler. Örneğin bir bebek ağlarken bile kusabilir. Kusma genelde bebek için ciddi bir durum değildir. Fakat kusan bir bebekte bazı belirtilerin ortaya çıkması hemen müdahale edilmeyi gerektirebilir. Bebeklerde kusma nedenleri genelde şunlardır:

 

1. Beslenme problemleri: Bebeklerde ilk birkaç ay içinde görülen kusma vakalarının temel nedeni genelde beslenme problemleriyle ilgilidir. Örneğin bebeği aşırı yedirmek bebeğin kusmasına yol açabilir. Bebekte hazımsızlık yaşanması da kusmaya neden olabilir. Bebeğin anne sütündeki veya mamadaki proteinlere alerji göstermesi ise daha az görülen bir durumdur ve bu da kusmaya neden olabilir.

 

2. Viral veya bakteriyel enfeksiyon: Bebeklerde ilk birkaç ayda görülen kusma vakalarının nedenlerinden birisi mide gribi gibi bir bağırsak hastalığı olabilir. Bir virüs veya bakteri bebeğin mide-bağırsak sistemini enfekte edebilir. Bu durumda bebekte ishal, iştah kaybı, karın ağrısı ve ateş belirtileri de görülebilir. Bu şekildeki kusma genelde 12-24 saat içinde durur.

 

3. Diğer enfeksiyonlar: Bebekte solunum yolu enfeksiyonu özelikle öksürme yoluyla kusmasına yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonu da mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Zatürre, menenjit, apandisit, reye sendromu da diğer enfeksiyonel hastalıklardandır.

 

4. Pilor stenozu: Pilor stenozu denilen durum bebeğin özellikle ilk birkaç haftalık döneminde meydana gelir. 6 aylıktan sonraki bebeklerde nadir görülür.

 

5. Diğer kusma nedenleri: Zehirli maddeler, besin zehirlenmesi, bebeğin aşırı ağlaması diğer kusma nedenleri arasındadır.

 

Bebek kusarsa ne zaman acil servisi aramak gerekir?

 

Bebeğin kusması genelde önemli bir soruna işaret etmez. Fakat bazen bazı vakalarda bebeklerde kusma ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilmektedir.

 

Bebek zor solunum yapıyorsa

Bebekte şiddetli sıvı eksikliği belirtileri varsa.

 

Bebekteki şiddetli sıvı eksikliğinde içe çökmüş gözler, eller ve ayaklarda soğuma ve benekler oluşması, aşırır, uykulu bir görünüm, mızmızlık, bıngıldakların içe çökmesi, ciltte solgunluk, ağız kısımlarında kuruma v.b. belirtiler görülürse hemen 112 acil servisi arayarak yardım istemek gerekir.

 

Bebek kusarsa ne zaman bebeğin hekimini aramak gerekir?

 

Bebeğin 24 saatten daha uzun bir süredir kusması

Bebekte sıvı eksikliği belirtileri başlarsa ( Sıvı eksikliğinde bebeğin idrar yapma sıklığı ve miktarında azalma olur. Bebek 6-8 saatten daha uzun bir süre altını ıslatmaz. )

Bebeğin kusmuğunda kan varsa

Bebek 1,5 saattir bir şey yememesine rağmen şiddetli ve sürekli kusuyorsa

Bebeğin cildinde veya gözlerinin beyazında sararma varsa ( Bu sarılık belirtisi olabilir )

 

Bebek kustuktan sonra sıvı eksikliği nasıl önlenir?

 

Kusan bir bebekte en önemli risklerden birisi bebekte sıvı eksikliği yaşanmasıdır. Bu nedenle kusan bir bebekte sıvı eksikliğini önlemek gerekir. Sıvı eksikliği bebeklerde ciddi bir sorundur.

 

Bebek kustuktan sonra kaybettiği sıvıları geri alması için bebeğe elektrolit solüsyonu verilir. Bu tür elektrolit solüsyonlarını eczanelerde bulmak mümkündür.

 

Bebek sık sık kusuyorsa elektrolit solüsyonunu içmesi konusunda bebeği zorlamamak gerekir. Bebek sakinleştikten sonra vermek daha uygundur. Elektrolit solüsyonu bebeğe yavaşça ve sık aralıklarla verilmelidir. Birkaç saat için her 10 dakikada 1 çay kaşığı kadar verilmelidir. Daha sonra bebek bunu tolere ettikçe bu miktar her 5 dakikada 2 çay kaşığına çıkarılır. Bebeğin kusması hafifleyene kadar yavaşça ilerlemeye devam etmelidir.

 

Meyve suları bebeğin kusmasını daha kötü yapabilir. Özellikle kusmanın yanında ishal de varsa meyve suyu verilmemelidir. Fakat bebek meyve suyunu içmek için biraz daha büyükse biraz meyce suyu da verilebilir. Fakat meyve suyunu fazla vermekten kaçınmak gerekir. Meyve suyunu bebeğe suyla sulandırarak vermek daha doğrudur. Bebeğe su veya gazlı içecek verilmemelidir.

 

Eğer bebeğin durumu iyi görünürse bebeği emzirmeye veya mama ile beslemeye devam edilebilir. Tabi bu konuda bebeğin iyi olup olmadığı konusunda bebeği iyi gözleyip, işaretleri iyi almak gerekir.

 

Bebek kusarsa bebeğe ilaç verilir mi?

 

Kusan bir bebeğe hekime danışmadan ve hekim tavsiye etmeden asla reçeteli veya reçetesiz ilaç verilmemelidir. Bebeğe asla aspirin verilmemelidir. Aspirin bebeklerde reye sendromu denilen hastalığına neden olabilir. Reye sendromu nadir görülen fakat potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır.

 

Bebek kustuktan sonra bebeğe ne zaman katı besin verilebilir?

 

Bebeğin kusması azaldı veya durduysa ve bebeğin iştahı yerine geldiyse bebeğe katı besinler verilmeye başlanabilir. Tabi bebeğin ek besinleri almaya başlamış olması gerekir. Bebeğin normal diyetine mümkün olan en kısa sürede devam etmesi mide sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Çünkü bebeğin vücudundaki enfeksiyonlarla mücadele edebilmesi için gerekli besinleri almaya ihtiyacı vardır.

 

Bebekte kusmayı önlemek için ne yapılabilir?

 

1. Bebekler genelde beslendikten sonra kusmaya daha meyillidir. Eğer bebek genelde her beslendikten sonra kusuyorsa bu durumda bebeği bir seferde daha az ve daha sık aralıklarla beslemek daha uygun olacaktır. Ayrıca bebeğin hem beslenme sürecinde hem de beslendikten sonra gazını çıkartmak gerekir. Bebeğin sallamamak, zıplatmamak gerekir. Bebek beslendikten hemen sonra çok hareket ettirilmelidir. Bebek beslendikte sonra mümkün olduğunca dik tutulmalıdır.

 

2. Bebekte çok balgam ve mukus oluşuyorsa bu kusmasına neden olabilir. Bu durumda burnunu temizlemek için bir ampul şırınga kullanılır. Bebek bu uygulamadan pek hoşlanmayabilir fakat ağrı veya acı veren bir uygulama değildir. Bebek bu yöntemle rahatlayabilir.

 

3. Bebekle arabada uzun bir seyahat yapılıyorsa bebeğin mide bulantılarını azaltmak için sık sık aralar verilmeli ve bebeğin temiz hava alması sağlanmalıdır. Ayrıca bebekte sıvı kaybını önlemek için bebeğe sıvı verilmelidir. Eğer bebek sadece anne sütüyle besleniyorsa daha sık emzirilmelidir. Eğer bebek katı besinleri almaya başladıysa seyahat öncesi bebeğe biraz atıştırmalık besin verilmelidir.

Yayın Tarihi : 05-08-2015
Okunma Sayısı : 7137

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: