En Son Yorumlar

Bebeklerde Nöbet, Nedenleri Ve Belirtileri

Bebeklerde nöbet nedenleri nelerdir?

 

Bebeklerde ve küçük çocuklarda nöbet geçirme riski daha fazladır. Nöbet beyin hücrelerinde anormal bir elektriksel aktivite olduğunda, beynin normal elektrik sinyallerinde geçici kesintiler oluştuğunda meydana gelir.

 

Epilepsi nöbet geçirme konusunda en yaygın nedenlerden birisidir. Fakat bunun dışında beyin travmaları, beyin hasarları ve beyindeki kimyasal dengesizlik de bebekte nöbetleri tetikleyebilir. Fakat nöbetlerin birçoğunda nedeni tam olarak tespit edilememektedir.

 

Nöbet sonrasında bir kişide bilinç kaybı, vücutta sallanma gibi belirtiler görülür.  Bebeklerdeki belirtiler ise biraz daha farklı olabilir.

 

Bebeklerde nöbet belirtileri nelerdir?

 

Nöbet geçiren bebekte gözlerinde yuvarlanma görülebilir. Bu durum bebekteki bir yüksek ateş sonucu ortaya çıkabilir.

 

Bebekte nöbet sırasında spazmlar görülebilir. Bu durum ilk bir yıl içindeki bebeklerde nadir görülür. Bu spazmlar yemek yedikten sonra, uykudan uyandıktan sonra görülebilir.

 

Bebek nöbetler sırasında terleyebilir, kusabilir ve solgun görülebilir. Bacak, kol ve parmaklarda sertleşme olabilir. Bilinç kaybı, ağlama, çığlık, öğürme gibi belirtiler de görülebilir.

 

Gözlerini hızlı hızlı kırpma, başının aniden düşmesi, yürürken veya emeklerken aniden düşme görülebilir. Kaslarda, özellikle kol, omuz ve boyunda, asılmalar görülebilir.

 

Bebeğinizde nöbet oluşursa ne yapmalısınız?

 

Bebeğinizde nöbet belirtileri görürseniz hemen hekimini arayın. Bu arada bebeğinizdeki nöbet geçtiyse nöbet ne kadar sürdü, belirtileri vücudun hangi bölgesinde başladı ve nereye yayıldı, bebeğin hareketleri nasıldı, bebeğinizin yemek yedikten sonra mı yoksa uykudan uyandıktan sonra mı nöbet geçirdi gibi konularda gözlemler yapın. Eğer nöbet belirtileri ( solunum yapmakta zorlanma, teninde morarma veya mavileşme, nöbet belirtilerinin 5 dakikadan daha uzun sürmesi v.b. ) devam ediyorsa hemen 112 acil servisi arayarak yardım isteyin.

 

Bebeğinizi nöbetlere karşı korumak için onu yaralanmalardan korumalısınız. Oyuncak v.b. şeyleri ağzına almamasına dikkat etmelisiniz. Bu boğulmasına yol açabilir. Eğer kusması varsa bu kusmanın bebeğinizin boğulmasına yol açma riski olabilir. Kusuyorsa bebeğinizi yan tarafına doğru yatırarak bunu önleyebilirsiniz.

 

Eğer bebeğiniz nöbet geçirmeye yatkınsa bu durumda bebeğinizin hekimi nöbete yol açan etkenleri tespit etmek için tanısal testleri ( elektroensefalografi – EEG, manyetik rezonans görüntüleme - MRI v.b. ) yapabilir.

Yayın Tarihi : 24-11-2015
Okunma Sayısı : 6603

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: