En Son Yorumlar

Bebeklere İlaç Nasıl Verilir?

Bilinçli bir ebeveyn olarak bebeğinize ilaç verirken bazı önemli hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinize ilaç verirken doğru ilacı sağlıklı ve güvenli bir şekilde vermeniz gerekir. Bu konuda danışmanız gereken ilk kişi ise bebeğinizin hekimi olmalıdır. Fakat bebeklere ilaç verirken dikkat edilmesi gereken bazı genel kurallar da vardır. Sizin de bu kurallara dikkat etmeniz gerekir.

 

1. Bebeğinize vereceğiniz ilacı hekiminize danışmadan asla vermeyin. Bebeğinize hekiminizin önerdiği ilaçları, önerilen şekilde verin. Hekiminiz dışında asla başkalarının önerdiği bir ilacı kullanmayın. Bu reçetesiz bir ilaç olsa da bu temel kurala uyun.

 

2. Bebeğinize reçetesiz bir ilaç içirseniz dahi mutlaka ilacın kullanım yönergelerine mutlaka uyun. Tavsiye edilen şeklin dışında ilacı vermeyin.

 

3. Bebeğinize sadece bebeğiniz için hazırlanmış veya üretilmiş ilaçları verin. Bu ilaçlar bebeklerin kendi özel durumlarına göre hazırlanan ilaçlardır. Yetişkinler için hazırlana ilaçlar birçok durumda bebekler için hazırlanan ilaçlardan farklılıklar gösterebilir. Örneğin bir yetişkin için kullanılabilecek bir öksürük şurubu bebekler için uygun olmayabilir.

 

4. İlaçları bebeğinizin veya çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edin. Göz önünde bulunan veya bebeğinizin uzanıp alabileceği bir yerdeki ilaç bebeğiniz için tehlike oluşturabilir. Bebeğinizin bunları kolayca ağzına atıp yutabilir.

 

5. Bebeğinize ilacı aydınlık bir yer verin. Karanlık veya loş bir ortamda bebeğinize ilaç verdiğinizde yanlış dozlarda verebilirsiniz.

 

6. İlacın içinde eğer bir ölçü kaşığı varsa mutlaka bu ölçü kaşığını kullanın. Bu ölü kaşığı bebeğinizin aldığı doza uygun olarak üretilmiştir. Evdeki diğer yemek kaşığı gibi kaşıklarla bebeğinize ilaç verdiğinizde uygun dozu ayarlamakta zorluk yaşayabilirsiniz.

 

7. Bebeğinize vereceğiniz ilacın dozu hakkında tam net değilseniz bebeğinizin hekimine danışın veya prospektüsünü okuyun. Prospektüste bebeğin kilosuna göre uygun doz miktarı yazabilir. Bebeklere ilaç verirken doz miktarı için dikkate alınan hususlardan birisi de bebeğin veya çocuğun kilosudur.

 

8. Bebeklere aynı anda birden fazla ilaç vermek de sorun yaratabilir. Bu konularda mutlaka hekiminizin önerilerini dikkate alın.

 

9. Hekiminiz bebeğinize bir ilaç önerdiyse o ilaç daha önceden sizde olsa bile veya başka birisinden o ilacı alsanız da, o ilacın kullanım tarihine dikkat edin. Son kullanma tarihi yaklaşmış ilaçlardan veya kullanım tarihi geçmiş ilaçlardan kaçının. Bebeğinize yeni bir ilaç almanız daha güvenlidir.

Yayın Tarihi : 14-03-2016
Okunma Sayısı : 2584

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: