En Son Yorumlar

Yeni Doğan Bebeklerde Konjonktivit ( Pembe Göz )

Yeni doğan konjonktiviti nedir?

 

Yeni doğan konjonktiviti bebeğin gözlerindeki beyaz bölgenin tahriş olması veya enfeksiyonu sonucu gelişen bir durumdur. Buna pembe göz de denir. Genelde bebeğin ilk 1 aylık döneminde gelişir. Yeni doğan bebeklerde yaygın bir sorundur.

 

Konjonktivit belirtileri nelerdir?

 

Yeni doğan bebeklerde konjonktivit geliştiğinde gözlerin beyaz kısmında pembe veya kırmız renk oluşur.

Işığa karşı duyarlılık

Gözlerde irin ve akıntı oluşması

Uykuda gözlerdeki irinden dolayı göz kapaklarının bir birine yapışması
 

Konjonktivit nedenleri nelerdir?


Yeni doğan bebeklerde konjonktivit genelde aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır.


Bebeğin göz damlası veya sabun gibi tahriş edici şeylere veya kimyasallara maruz kalması

Gözyaşı kanallarında tıkanma

Doğum sırasında annen geçen bakteri

Doğum sonrasında bebeğin yakınındaki diğer kişilerden kapabileceği diğer bakteri ve virüsler. Diğer insnaların bebekle yakın temasında böyle bir virüs veya bakteri bulaşması olabilir.


Konjonktivit vakalarında genelde sorun hafif şekilde yaşanır ve kendi kendine geçer. Fakat bazen daha ciddi bir şekilde de yaşanabilir. Örneğin annede cinsel yolla bulaşan bir hastalık varsa bu bebeğe geçebilir ve bebekte daha ciddi bir konjonktivit sorunu yaşanmasına yol açabilir. Bu cinsel yolla bulaşan hastalıklar gonore ( bel soğukluğu ) ve klamidya hastalıklarıdır.


Gonoreden kaynaklanan konjonktivit vakalarında sorun hemen tedavi edilmezse bebeğin gözünde körlük gibi alıcı bir sorun gelişme riski de vardır.


Doğum sırasında klamidya enfeksiyonuna maruz kalan bebeklerde sıklıkla konjontivit oluşur. Diğer yandan bu tür konjonktivit vakaları yeni doğan bebekte körlük gibi bir kalıcı soruna yol açmaz. Fakat bebekte 1-6 aylık arasında klamidya zatürresi oluşmasına yol açabilir. Zatürre bebekte öksürük ve nefes darlığına yol açar.


Eğer doğumda veya sonrasında annede gonore virüsü tespit edilirse bebeğin hemen tedavisine başlamak gerekecektir. Bu bebekte konjonktiviti ve buna bağlı kalıcı görme sorunlarını  yardımcı olur. Bebek doğumda klamidya virüsüne maruz kalırsa bebekte enfeksiyon belirtileri için yakından takip gerekecektir. İlk haftada bebekte göz akıntısı olup olmadığı gözlenir. Eğer böyle bir belirti gözlenirse veya bebek iyi hissetmiyorsa hemen bebeğin hekimine danışmak gerekir.

 

Eğer annede yağılan testler negatifse yani herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalık yoksa fakat bebekte yine de kırmızı göz ve göz akıntısı oluşursa bebeğin hekimine danışılmalıdır. Bu başka bir enfeksiyonel durumun belirtisi olabilir.

 

Yeni doğan bebeğinizi korumak için ne yapabilirsiniz?

 

Yeni doğan bebeğinizde konjontiviti önlemek için veya bebeğinizi korumak için bebeğinizi soğuk algınlığı yaşayan diğer kişilerden korumaya çalışın. Bebeğinize dokunacak kişilerden öncelikle ellerinizi yıkamalarını isteyebilirsiniz. Bundan çekinmenize gerek yoktur. Çünkü soğuk algınlığı veya grip virüsleri bazen bebeklerde konjonktivite neden olabilir. Eğer mümkünse bebeğinizi 3 aylıktan önce soğuk algınlığı veya grip geçiren kişilerden tamamen uzak tutmaya çalışın.

Yayın Tarihi : 28-12-2015
Okunma Sayısı : 5291

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: