En Son Yorumlar

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık ( Yen Doğan Sarılığı )

Yeni doğan bebeklerde sarılık neden oluşur ve belirtileri nelerdir?

 

Sarılık yeni doğan bebeklerde görülen yaygın hastalıklardan birisidir. Genelde bebek doğduktan 3-4 gün içinde oluşur. Yeni doğan bebekte sarılık oluşmasının nedeni kandaki bilirubin oranının normal seviyenin üstünde olmasıdır. Bebekte oluşan sarılığın nedeni beslenme kaynaklı olabileceği gibi, erken doğum ve doğum sırasındaki çeşitli komplikasyonların da bunda rolü olabilir. Sarılıkta bebeğin ten rengi sarımsı bir hal alır ve gözün beyaz kısmında sararma oluşabilir.

 

Yeni doğan bebekte sarılık nasıl ve ne zaman geçer?

 

Bebekteki sarılık genelde dışkılama yoluyla kendi kendine geçer. Bu şekilde dışkılama yoluyla fazla miktarda bilirubin atılmış olur. Diğer yandan sarılığın bazı bebeklerde geçmediği vakalarda olabilir ki bu vakalarda bebek için risk vardır. Çünkü kandaki bilirubin oranı hala normal seviyenin üzerindedir. Bebeği hekime göstererek tedavisin yapılması gerekir. Normal doğan bebeklerde sarılığın iyileşme süresi genelde 10 gündür. Prematüre bebeklerde ise sarılık biraz daha geç başlayabilir ve daha uzun sürede geçer ( 15 gün kadar ).

 

Yeni doğan bebekte sarılık nasıl teşhis edilir?

 

Bebekteki sarılığın teşhisi için bebeğin hekimi bazı tahliller yapacaktır. Bebeğin topuğundan alınan kan örneğiyle kan tahlili yapılır. Bu kan tahlilinde bebekteki bilirubin oranı tespit edilir. Eğer kandaki bilirubin bebek için risk oluşturabilecek düzeydeyse hekim tedaviye başlar.

 

Yeni doğan bebekte sarılık nasıl tedavi edilir?

 

Yeni doğan bebeklerde oluşan sarılığın tedavisinde bebeği düzenli olarak beslemek gerekir. Işın tedavisi sarılık tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Bebeğin vücuduna ışın uygulanır. Bu ışın tedavisinde bebeğin kanındaki bilirubin seviyesinin düşürülmesi amaçlanır.

 

1-2 günlük bebeklerde görülen sarılık vakaları bebekler için daha tehlikeli olabilir. Bu sarılık vakalarında bebekte bir enfeksiyonel durum veya bir kan uyuşmazlığı olabilir. Bu kan uyulmazlığında bebekteki kan grubu rh pozitif ve annedeki kan grubu rh negatif olur. Bebekte bilirubin oranı oldukça yükse seviyedeyse ve kan uyuşmazlığı var ise nadiren de olsa bebekte kan değişimi durumu gündeme gelebilir. Çünkü bebekteki bu aşırı sarılık durumu ve kan uyuşmazlığı zeka geriliği, işitme problemleri ve başka sorunlara yol açma riskine sahiptir.

 

Daha büyük bebeklerde veya çocuklarda görülen sarılık durumunu da ciddiye almak gerekir. Daha büyük bebeklerde ve çocuklardaki sarılık vakaları kansızlık, karaciğer enfeksiyonu, karaciğerin yeterince fonksiyon gösterememesi ve diğer oluşan başka enfeksiyonel durumlardan kaynaklanabilir. Bu durumda zaman geçirmeden hekime göstermek gerekir.

Yayın Tarihi : 28-07-2015
Okunma Sayısı : 4808

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: