En Son Yorumlar

Yeni Doğan Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi

Ebeveynler her ne kadar yeni doğan bebeklerini mikroplardan uzak tutmaya çalışsalar da birçok bebek yaşamlarının ilk haftalarında veya aylarında soğuk algınlığı geçirebiliyorlar. Yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Bu nedenle yetişkinler kadar korunaklı değildirler. Soğuk algınlığı gibi durumlara daha açıktırlar.

 

Bebeğinizde soğuk algınlığı oluşursa tedaviye yönelik olarak aşağıdakileri uygulamaya çalışın:

 

1. Bebeğinizde soğuk algınlığından şüphelenirseniz mümkün olduğunca çabuk bebeğinizin hekimini arayarak tavsiyelerini alın. Hekiminiz ayrıca bebeğinizin spesifik ihtiyaçlarına yönelik tavsiyelerde de bulunabilir.

 

2. Bebeğinizin her birkaç saatte bir rektal yoldan ateşini ölçün. Eğer bebeğinizin ateşi 38 dereceden fazlaysa hekiminiz bebeğinizi muayenehanesinde görmek isteyebilir.

 

3. Eğer bebeğinizde tıkanıklık varsa nazikçe bir burun aspiratörü kullanarak burundaki mukusu dışarı atabilirsiniz. Her iki burun deliğinde de aspiratörü kullanın. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

 

4. Bebeğinizin odasını nemli tutmaya çalışın. Bunun için bir nemlendirici cihaz kullanın. Nemlendirici cihaz bebeğinizin tıkanıklığını açmaya yardımcı olacaktır. Nemlendirici cihaz bebeğinizin özellikle uyku zamanlarında oldukça faydalı olabilir.

 

5. Bebeğinizin soğuk algınlığı tedavisinde hekiminizin önerdiği tuzlu burun damlasını kullanın. Bu damlalar yeni doğan bebeklerde tavsiye edilmektedir. Fakat kullanmadan önce bebeğinizin hekimiyle görüşerek yine tavsiyelerini alın.

 

6. Bebeğinizin burun deliklerinin her birine tuzlu burun damlasından 2 – 6 damla kadar damlatın. Bu damlalar ihtiyaç oldukça bebeğin tıkanıklığını açmada ve mukusu temizlemeye yardımcı olmakta kullanılabilir.

 

7. Bebeğinizin uyku zamanlarında bebeğinizin başını biraz da yüksek tutun. Böylelikle bebeğiniz daha iyi nefes alıp verir.

 

8. Pediatristler yeni doğan bebeklerin soğuk algınlığı tedavisinde sıvı alımının artırılmasını tavsiye etmektedirler. Bu burun akıntısı yoluyla sıvı kaybına uğrayan bebeğin sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Yayın Tarihi : 13-03-2014
Okunma Sayısı : 32767

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: