En Son Yorumlar

Anne Sütü Pompayla Nasıl Sağılır?

Anne sütü bebekler için en iyi besin kaynağıdır. Çünkü anne sütünün içeriği tan bir besin, antikor deposudur. Bebeğin sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için anne sütü çok faydalıdır. Emzirme tekniği de bebekler için belki de en iyi beslenme yöntemidir diyebiliriz. Çünkü emzirme anne ve bebek arasındaki güçlü bağın kurulmasında önemli bir işleve sahiptir. Fakat bazı anneler çeşitli nedenlerle bebeklerini emzirerek besleme imkanı bulamayabilirler. Bu durumda anne sütünü sağma yöntemi gündeme gelir. Anne sütünü sağmak elle sağılabileceği gibi pompayla da sağılarak anne sütü saklanabilir ve bebeğe verilebilir. Aşağıda anne sütünün pompayla nasıl sağılabileceği konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

 

Anne sütünü pompayla sağmak için gerekenler

 

Göğüs pompası

Süt saklama poşeti veya şişesi

Sıcak bir havlu

 

Anne sütünün pompayla sağılması

 

1. Göğüs pompasını kullanmadan önce bütün parçalarını temizleyerek sterilize edin. Sterilizasyon işlemiyle göğüs pompasındaki olası mikropları yok edebilirsiniz.

 

2. Sütünüzü pompayla sağmaya başlamadan önce göğüslerinize masaj yapın. Nazik, hafif dairesel hareketlerle yapacağınız bir masaj rahatlatıcı olacağı gibi süt üretimini de canlandırır. Göğüslerinize sıcak bir havlu uygulayın. Havlu çok sıcak olmasın. Sıcak havlu uygulaması da süt üretiminize yardımcı olur.

 

3. Rahat bir yerde oturun. Rahatlamaya çalışın. Rahat olmanız ve rahat bir oturuş sütünüzü pompayla sağmanızda yardımcı olur. Uygun bir süt sağma işlemi biraz zaman alabilir. Sütünüzün daha hızlı akmasına yardımcı olması için sütünüzü sağdığınız zaman anınızda bebeğinizle ilgili bir şey bulundurun. Bu bebeğinizin bir kıyafeti olabilir. Bebeğinizin kokusu size olumlu yansıyacaktır.

 

4. Göğüs pompasını göğüslerinize uygulayın ve işleme başlayın. Eğer elektrikli bir göğüs pompası kullanıyorsanız açın ve sütünüzü sağılana kadar ayarlamasını yapın. Eğer el pompası kullanıyorsanız sütünüz gelene kadar sıralı ve sağlam bir şekilde pompalamaya devam edin.

 

5. En az 20 dk pompalayarak sütünüzü sağın. Sütünüzün son damlasını görün. Sütünüzün tamamen boşaldığından emin olun. Sütünüzün son damlasını gördükten sonra bile biraz daha pompalamaya devam edin. Bu daha fazla sütü üretiminize yardımcı olur.

 

6. Sonrasında süt pompasını göğüslerinizden çıkarın. Dikkatli olun. Göğüslerinize zarar vermeyin. Çünkü bazen pompanın emişi oldukça güçlü olabilir.

 

7. Sütünüzü bir süt poşetinde ve şişesinde depolayın ve bunlara bir tarih verin. Buzdolabında veya dondurucuda saklayın. Eğer sütünüzü 1 gün içinde kullanacaksanız bunu buzdolabında tutun. Eğer daha uzun süre sonra kullanacaksanız dondurucuda saklayın.

 

8. Süt sağma işleminden sonra göğüs pompasının bütün parçalarını yıkayın ve iyice kurumasını sağlayın. Uygun bir yıkama ve sterilizasyon işlemi anne sütünün daha iyi pompalanmasına yardımcı olur.

 

Dikkat etmeniz gerekenler

 

1. Daha önce başkasının kullandığı göğüs pompalarını kullanmayın. Kullanılmış göğüs pompaları hastalık yayılmasına neden olabilir.

 

2. Eğer memede yara veya çatlama varsa göğüs pompasını kullanmayın. Çünkü bu durumda hissettiğiniz rahatsızlık hissi artar. Bu da sizin göğüs pompası kullanmaya karşı olumsuz bakmanıza neden olabilir.

Yayın Tarihi : 26-02-2015
Okunma Sayısı : 3675

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: