En Son Yorumlar

Bebeği Biberonla Beslerken Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizi biberonla beslerken dikkate almanız ve düşünmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Buları dikkate alarak bebeğinizi biberonla daha başarılı ve sağlıklı besleyebilirsiniz.

 

Cam biberon mu plastik biberon mu?

 

Cam veya plastik biberon seçiminde bunun en iyi ipuçlarını bebeğiniz size verecektir. Hangisinden hoşlandığını belli edecektir. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Plastik biberonlar cam biberonlara göre daha hafif ve kırılmazdırlar. Cam biberonlar ise kırılmadığı sürece plastik biberonlardan daha uzun ömürlü olabilirler. Daha önceki zamanlarda plastik biberonlar bisfenol A denilen bir kimyasal madde içermekteydiler. Bu nedenle cam biberonlara yöneliyorlardır. Fakat günümüzde arık bisfenol A içermeyen biberonlar üretilmektedir.

 

Biberon memeleri hakkında

 

Çoğu biberon memeleri silikon veya lateksten yapılmaktadır ve çeşitli biçimlerde olmaktadır. Fakat biberon memelerinin akışkanlık hızları farklı olabilir. Bu biberon memesi deliğinin genişliğiyle ilgilidir. Bebeğiniz için en iyi biberon memesini seçmek konusunda birkaç denem yamanız gerekebilir. En iyisini bulduğunuz zaman onunla devam edebilirsiniz. Biberon memesini çatlama ve aşınmalar için düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Yıpranmış veya sorunlu biberon memesini değiştiriniz.

 

Biberonu ilk kullanmadan önce sterilize etmek

 

Biberonu ve biberon memesini sıcak su içine koyarak 5 dk süreyle sterilize edin. Daha sonra akan sıcak suyun altına tutarak deterjanla yıkayın v kurumaya bırakın. Bunu elle yapabileceğiniz gibi bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Fakat bulaşık makinesi kullanımlarında biberon memeleri yüksek sıcaklıktan dolayı bazı kimyasallara maruz kalabilirler. Bu konuda bazı araştırmalar bulunmaktadır. Bu nedenle biberon memesini elle yıkayabilirsiniz.

 

Anne sütünden mamaya geçiş

 

Bebeğinizi bir süre sonra sütünüzü sağarak biberonla veya mamayla beslemek isteyebilirsiniz. Bebeğinizi mamayla besleyeceğiniz zaman mama etiketinde yazılan kullanım yönergelerine mutlaka dikkat edin. Çok fazla su eklemeniz mamayı çok inceltir. Az su eklemeniz de tersi bir sonuç doğurur ve bebeğin midesini ve böbreklerini zorlayabilir. Su miktarını iyi ayarlamak mamanın besleyici özelliklerini korumaya yardımcı olur.

 

Mama nasıl seçilmeli?

 

Ebeveynlerin çoğu bebeklerine mama verirken ilk olarak inek sütünden yağılmış mamalarla başlarlar. Ayrıca soya sütünden yapılmış mama ve hipoalerjenik mama seçenekleriniz de bulunmaktadır. Fakat seçtiğiniz mamanın demir katkılı olmasına dikkat edin.  Kullanıma hazır mamaları seçebileceğiniz gibi toz ve konsantre mama seçenekleriniz de bulunmaktadır. 6. aydan itibaren mamayla beslenen bebeklerin her bir seferde 180 ml – 240 ml arasında beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

 

Mama sıcaklığı

 

Bebeğiniz mamasının ılık veya oda sıcaklığında olması en iyisidir. Eğer bebeğinizin biraz daha sıcak mamayı tercih ediyorsa mama şişesini sıcak sı içinde biraz bekleterek ısınmasını sağlayın. Ya da sıcak su akan musluğun altında 1-2 dakika süreyle tutun. Mamayı mikrodalga fırında ısıtmayın. Bu bebeğinizin ağzını yakabilir. Bebeğinize mamayı vermeden önce biberonu mutlak sallayın ve sıcaklığını test etmek için elinizin üst tarafına bir damla damlatın.

 

Bebeği geğirtmek

 

Eğer bebeğinizin biberonla beslenirken geğirtilmeye ihtiyacı varsa onu dizlerinizin üstüne doğru uzatın veya omuzlarınızın üzerine doğru tutun. Hafifçe sırtına ovma hareketlerini yapın veya nazikçe pat pat yaparak vurun. Bebeğiniz yediğinin birazını geri çıkarabilir. Bebeğiniz eğer birkaç dakika sonra geğirmediyse fakat mutlu görünüyorsa sorun yoktur.

 

Bebeğinizin yediğini çıkarması

 

Bebekler yediklerinin birazını çıkarırlar. Bu normaldir. Fakat bebeğiniz çok fazla çıkarıyorsa bebeğinizi biberonla beslerken aynı zamanda her birkaç dakikada bebeğinizi geğirtmeye çalışın. Bebeğiniz beslendikten sonra ilk 20 – 30 dk bebeğinizi yere yatırmayın ve onunla oynamayın. Bebeğinizi oturtun. Otururken kusması daha iyidir. Eğer bebeğiniz sürekli çok fazla kusuyorsa bebeğinizin hekimiyle durumu görüşün. Çünkü bebeğin sürekli olarak yediğinin çoğunu geri çıkartması gelişim ve büyüme sorunlarına neden olabileceği gibi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

 

Mamayı değiştirmek

 

Eğer bebeğiniz yediğinin çoğunu çıkarıyorsa ve mızmız görünüyorsa sorun mamadan kaynaklanabilir. Bazen bebekler mamaya karşı alerjik reaksiyon gösterebilir ve bebekte ishal, kusma, ciltte kuruma ve kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Eğer bebeğinizde bu durumlar oluyorsa bebeğinizin hekimiyle de görüşerek mama değişikliği gerekip gerekmediğini konuşun. Eğer kullanılan mamadan kaynaklanıyorsa hekiminiz yeni bir mama önerecektir. Hekiminizle konuşmadan bebeğinizin mamasında veya beslenmesinde bir değişiklik yapmayın.

Yayın Tarihi : 17-03-2014
Okunma Sayısı : 3109

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: