En Son Yorumlar

Bebeği Ek Besinlerle Erken Tanıştırmak Riskli

Bebekleri ek besinlerle veya katı besinlerle tanıştırmanın zamanlaması önemlidir. 4. ayda sonra bebeklerin ek besinlerle tanıştırılabileceğini öneren görüşler bulunsa da genelde bebeği ek besinlerle tanıştırmak için, bebek 6 aylık olana kadar beklenmesi tavsiye edilmektedir. 6. aydan sonra katı besinler ve diğer ek besinleri bebeğe vermeye başlama daha doğru bir davranıştır. Bebeğe ek besinleri erken vermeye başlamak bebek için çeşitli riskler doğurmaktadır.

 

Bebeği ek besinlerle erken tanıştırmak neden riskli?

 

Yapılan araştırmalara göre bebekleri katı ve diğer ek besinlerle erken tanıştırmak çocukluk obezite riskini artıran en önemli etken. Özellikle 4. aydan önce emzirmeyi bırakan annelerin bebeklerinde veya hiç anne sütüyle beslenmeyen bebeklerde çocukluk çağına geldiklerinde obezite vakaları daha fazla yaşanıyor. Bu bebeklerde 3 yaşlarına geldiklerinde obezite görülme riski diğer bebeklere göre 6 kat daha yüksek. Bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay süreyle anne sütüyle ve mümkünde emzirilerek beslenmesi bebekler için önemlidir.

 

Peki bebeklerin ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesinin gerekçesi sadece obezite sorunu mu?

 

Hayır. Bebekler sadece obezite riski nedeniyle sadece anne sütüyle beslenmiyorlar. Katı ve diğer ek besinlerle erken tanışan, bu besinleri erken almaya başlayan bebekler için başka riskler de ortaya çıkıyor.

 

Örneğin yapılan bazı araştırmalarda bebekleri 4. aydan önce ek besinlerle tanıştırmaya başlama bebeklerin kafa kontrolünde yetersizliğe neden olabilmektedir.

 

Bebeği katı ve diğer ek besinlerle erken tanıştırma bebeğin boğulmasına bile neden olabilecek vakalar yaşanmasına yol açabilir.

 

Ayrıca erken dönemde ek besinlerin verilmeye başlanması bebeklerin henüz tam olarak olgunlaşmamış sindirim sistemlerini olumsuz etkileyebilir ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Yayın Tarihi : 13-04-2015
Okunma Sayısı : 3493

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: