En Son Yorumlar

Bebeğin Aç Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yeni doğan bebekler sık sık beslenme ihtiyacı duyarlar. Çünkü küçük olan mideler çok fazla besin tutmaz ve sık sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle yeni doğan bebekleri 2-3 saatte bir defa beslemek gerekir. Emzirilen bebekler anne sütünü daha çabuk sindirirler. Mamayla beslenen bebeklerde ise sindirim süreci daha yavaştır. Özellikle ilk kez anne olanlar bebeklerinin ne zaman acıktığı? Acıkıp acıkmadığı? V.b. konularda tereddüt geçirebilirler. Elbette ki bu durumda bir bebeği normalde 2-3 saatte bir defa beslemek gerektiğini bilmek önemlidir. Fakat bebekler acıktıklarını işaretlerle de anlatırlar. Bu konuda bazı ipuçları verirler. Siz de bebeğinizin aç olduğunu anlamak için aşağıdaki belirtilere bakarak anlayabilirsiniz:

 

1. Bir bebeğin acıktığını gösteren ilk, erken işaretler vardır. Dudaklarını şapur şupur eder, ağzını açar ve kapatır, dudaklarını emer, ellerini ağzına götürür v.b. işaretler bir bebeğin acıktığını gösteren belirtilerdir. Bunların farkında olmak bebeği zamanında beslemeye yardımcı olur.

 

2. Bebeğin acıktığını gösteren başka net işaretler de vardır. Örneğin bebeğinizi kucağınıza aldığınızda göğüslerinize yakın tuttuğunuzda ağzını göğüslerinize doğru götürerek beslenmek ister. Bunun yanında dilini çıkarma, mızmızlanma, kıvranma, daha ileri aşamada ağlama gibi belirtiler gösterir.

 

3. Bebeğin acıktığını ilk, erken işaretlerde anlamak ve buna cevap vermek gerekir. Bir bebek uykuda uyandığı zaman ağlarsa bu acıktığının büyük bir belirtisidir. Bu durumda bebeği bir an evvel emzirerek sakinleştirmek gerekir. ( Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir? )

 

4. Bebeğinizi beslemeye yakın bir zamanda bebeğinizi kontrol edin. Bebeğinizde başka acıktığını gösteren işaretler de görebilirsiniz.

 

Bilmeniz gerekenler

 

Emzirilen bebekler daha fazla sıklıkla beslenirler ve beslenme periyotları mama ile beslenen bebeklere göre daha kısadır.

 

Ağlamak bir bebeğin acıktığını gösteren beki de en son işarettir. Eğer bebeğiniz ağlayana kadar beklerseniz bebeğinizi beslerken sakinleştirmek daha zor olabilir. Bu nedenle bebeğin ilk işaretlerini erkenden anlamak önemlidir.

 

Eğer bebeğiniz asabi, mızmız, üzgün olduğunda beslenirse bu beslenme veya emzirme sırasında daha fazla hava yutmasına neden olur. Fazla miktarda hava yutması bebekte gaz sancısına, daha sık ve fazla kusmasına neden olur.

Yayın Tarihi : 23-02-2015
Okunma Sayısı : 32767

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: