En Son Yorumlar

Bebekler İçin En İyi Ek Besinler, Sebzeler, Meyveler

Bebek ek besinlerle nasıl tanıştırılmalı?

 

Bebeğiniz ilk ek besinlerini almaya başladıysa bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli şey, bu ilk ek besinlerin bebeğinizin sindirim sistemi için hafif olması ve alerjik bir reaksiyona yol açmamasıdır.

 

Bebeğinize ilk ek besinleri verirken bu besinlere ekstradan tuz ve şeker eklememelisiniz. Tuz bebeğinizin böbreklerine zarar verebilir. Şeker ise bebeğin tatlıya daha çok alışmasına ve ilk dişlerinin de tatlıdan zarar görmesine yol açabilir.

 

İlk haftalar içinde bebeğinize çeşitli besinlerden oluşan besin karışımları vermemelisiniz. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda vardır. Çünkü besinler birbiriyle karıştırılarak bebeğe verildiğinde bebek bunu iyi sindiremeyebilir ve bir alerjik soruna yol açabilir. Her bir besini tek tek ve her yeni ek besin arasında 3 gün kadar bekleyerek bebeğinizi yeni besinlerle tanıştırmalısınız.

( Bebeklerde Besin Alerjisi )

 

Bebek için en iyi ilk ek besinler nelerdir?

 

Sebzeler

 

Havuç: Havuç beta-karoten yönünden zengin bir besindir. Ayrıca bebeği sütten kesme süresinde de harika bire besindir. Bebek için doğal bir tatlı görevi de görür.

 

Kök sebzeler: Havuç, patates, tatlı patates, balkabağı, şalgam kök sebzeler grubundadır ve bebekler için iyi bir ilk ek besin olurlar. Püre edilerek bebeğe verilirler.

 

Balkabağı: Balkabağı kolay sindirilebilen bir sebzedir. Bebekte alerjik olması çok nadirdir. Ayrıca bebeği sütten kesme sürecinde de anne sütü yerine ikame edilebilir. Harika bir beta-karoten kaynağıdır.

 

Tatlı patates: Tatlı patates potasyum, C vitamini ve lif açısından zengindir. Beta-karoten kaynağıdır. Vücudu serbest radikallerden koruyarak kanser riskini düşürür. Bebekler için mükemmel bir ilk besindir.

 

Kabak: Kabak harika bir beta-karoten kaynağıdır. Besleyici bir besindir. Özellikle kabuğu oldukça değerlidir. Bu nedenle bebeğe kabak yedirirken kabuğunu soymadan yedirilmelidir.

 

Brokoli: Brokoli bebek için harika bire besindir. C vitamini kaynağıdır. Beta-karoten, folik asit, demir, potasyum zenginidir. Ayrıca anti kanser özellikleri de vardır. Bebek eğer brokolinin tadını sevmezse ve bu nedenle yemezse içine tat verici bir başka besin de eklenebilir. Bu tatlı patates veya balkabağı olabilir.

 

Patates: İyi bir potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Bebek diğer sebzeleri de almaya başladığında diğer sebzelerle de birlikte karışım yapılarak bebeğe yedirilebilir.

 

Meyveler

 

Elma püresi: Elma püresi bebekler için en iyi ilk meyvelerdendir. Sindirimi kolaydır ve harika bir bebek besinidir. İshale iyi geldiği bilinmektedir. Elmada bulunan pektin maddesi ( çözünebilen bir lif ) kabızlığa karşı da mücadele etmektedir.

 

Papaya: Papaya ek besinleri almaya başlayan bebekler için ve daha sonra bebeği sütten kesme sürecinde bebeğe yedirilebilecek güzel bir besindir. Bebek tarafından kolayca yutulabilir. C vitamini ve beta-karoten yönünden zengindir. Papaya ayrıca lif kaynağıdır. Bebeğin bağırsak hareketlerine de yardımcı olarak kabızlığa iyi gelir.

 

Armut: Armut ilk bebek besinleri arasında alerjik etki riski en az olan meyvedir. Bu nedenle ek besinleri almaya başlayan bebekler için idealdir.

 

Muz: Muz bebek için enerji kaynağı olan bir meyvedir. Şeker yönünden de pek risk teşkil etmez. Bebek için harika bir ilk ek besindir. İshal ve kabızlık sorununa iyi gelir.

 

Kayısı: Kayısı iyi bir beta-karoten kaynağıdır. Lif açısından da zengindir. Demir ve potasyum mineralleri de içerir. Bu açıdan bebek içim besin değeri yüksek bir besindir.

 

Kavun: Kavun da bebek için oldukça besleyici bir besindir. C vitamini ve beta-karoten açsından zengindir ve doğal bir tatlı görevi görür.

 

Yaban mersini: Yaban mersini C vitamini ve beta-karoten kaynağıdır. Kabuğundaki antosiyaninler kansere karşı koruma sağlamaktadır. Yaban mersini yüksek düzeyde antioksidan özeliği olan bir meyvedir.

 

Şeftali: Şeftali C vitamini kaynağıdır ve sindirimi kolay bir meyvedir. Bu açıdan bebek için idealdir.

 

Bebek pirinci ve et

 

Bebek pirinci: Bebekler için ilk ek besinlerdendir. Daha doğrusu bebek birinci bebeklerin tanıştıkları ilk ek besin olmalıdır. Çünkü gluten içermezler. Gluten maddesi özellikle 6 aydan daha küçük bebekler için alerjik olabilir. Gluten buğday, yulaf, arpa ve çavdarda bulunan bir proteindir. Bebek pirinci kolayca sindirilebilir ve sütlü bir tadı vardır. Bebeğin anne sütünden tamamen katı besinlere geçiş sürecinde oldukça ideal bir besindir.

 

Kırmızı et: Kırmızı et bebekler için en iyi demir kaynağıdır. Çünkü bebekler 6 aylık olduklarında depoladıkları demir düzeyinde azalma olur ve demir eksikliği yaşamaya başlar. Bu nedenle kırmızı et demir düzeyi yüksek bir besin olarak bebeğe yedirilebilir. Anne sütü yeterince demir içermez.

Yayın Tarihi : 08-12-2015
Okunma Sayısı : 8358

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: