En Son Yorumlar

Bebekler Ne Zaman Balık Yiyebilir Ve Hangi Balıklar Uygundur?

Bebekler katı besinleri ve diğer ek besinler yemeye başladıklarında ebeveynler bebeğin beslenmesi konusunda birçok şeyi merak ederler. Bunlardan birisi de bebeğin balık yemesi ile ilgilidir. Acaba bebeğin katı besinlere geçtikten sonra hemen balık yiyebilir mi? Bebeğin ne zaman balık yemeye başlar? Hangi balıklar bebeğim için güvenlidir? gibi soruları kendilerine sık sorarlar.

 

Bebekler katı besinleri ve diğer ek besinleri ortalama 6. ayını doldurduktan sonra almaya başlayabilir. Bebeklerin ilk 6 ay anne sütüyle ve özellikle emzirilerek beslenmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Bebeğin katı besinlere ve diğer ek besinlere geçişinde, bu besinleri bebeğe vermeye başlamadan önce öncelikle bebeğin hekimiyle görüşüp bu konuda tavsiyelerini ve yönlendirmelerini almak gerekir.

 

Bebeklere balık ne zaman verilmeye başlanabilir?

 

Eğer bebekte bir alerji geçmişi yoksa bebek 6. ayını doldurduktan sonra ve uygun şekilde pişirilmesi koşuluyla bebeklere balık yedirilmeye başlanabilir. Fakat bebeğin balık tüketiminde de yine öncelikle hekime danışmak gerekir. Hatta bazı hekimler beneklere balık yedirilmesi için 1 yaşını doldurmasını tavsiye edebilmektedir.

 

Bebeğe balık yedirildiğinde bebekte alerjik belirtiler de görülebilir. Esasen birçok besin bebeklerde alerjiye neden olabilir. Fakat bazı besinlerin bebeklerde diğerlerine göre alerji riski daha yüksektir. Yumurta, inek sütü ve fıstık ezmesi v.b.

 

Civa oranı yüksek balıklara dikkat

 

Balıklar civa içermektedir. Fakat bazı balıklardaki civa oranı çok daha yüksektir. Yüksek civa oranına sahi balılar bebeklerde beyinde ve sinir sisteminde hasara yol açabilir. Bu nedenle civa oranı yüksek olan köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru ve kiremit balığını bebeklere vermekten kaçınmak gerekir.

 

Balık bebekler için mükemmel bir besin kaynağı

 

Balık besleyici yön yüksek olan ve bebekler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Omega 3 yönünden oldukça zengin bir besindir. Balıklardaki omega 3 yağ asitleri bebeklerin beyin gelimi için oldukça faydalıdır. Balık ayrıca demir, kalsiyum, çinko ve magnezyum açısından da zengindir. Bu mineraller de bebeğin geliminde oldukça faydalıdır.

 

Bebeklere balık nasıl yedirilmeli?

 

Balık iyi pişmiş, kılçıkları arındırılmış ve taze olmalıdır. Çiğ veya az pişmiş balık bebeğe yedirilmemelidir.

 

Bebekleri balıkla tanıştırırken seçilen balığa oldukça dikkat etmek gerekir. Civa oranı yüksek balıklardan kaçınılmalıdır. Kılıç balığı, kral uskumru, köpekbalığı ve kiremit balığı civa oranı yüksek balıklardır.

 

Pisi balığı, mezgit balığı, morina balığı, somon balığı ve dil balığı bebeklerin balık yemeleri için iyi bir başlangıç seçenekleri olabilirler.

 

Bebeğin balığı nasıl hazırlanmalı?

 

Bebeklere balık haşlama veya fırında pişirilerek yedirilebilir. Bu pişirme yöntemleri tavada kızartmaya göre daha sağlıklıdır. Haşlama ve fırında pişirme yönteminde balık bebeğin yemesi için daha uygundur. Yumuşaktır ve ezilerek püre şeklinde verilemeye müsaittir.

Yayın Tarihi : 17-03-2015
Okunma Sayısı : 32767

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: