En Son Yorumlar

Bebeklere Bal Ne Zaman Yedirilir?

Bebeklerini ek besinlerle beslemeye başlayan annelerin en çok sordukları sorulardan birisi de Bebeğe bal yedirilir mi? Bal bebek için zararlı mi? Bebeğe bal ne zaman yedirilir? tarzındaki bal yeme ile ilgili sorulardır.

 

Bu soruya hemen yanıt vermek gerekirse bebekler için en iyi bal yemeye başlama yaşı 1 yaşından sonradır. Yani 1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmesi tavsiye edilmemektedir. Bal ister tek başına olsun isterse de bazı besinlerde bulunsun, bebeğe verilmesi tavsiye edilmemektedir. 1 yaşından önce bütün bebeklerde balın kendisi ve bal içeren besinlerden kaçınılmalıdır.

 

Bal bebekler için neden zararlı kabul edilmektedir?

 

Balın bebekler için en önemli zararı bebeklerde botulizm olarak adlandırılan ciddi bir hastalık riski yaratmasıdır. Bal bebekte boğulma tehlikesi veya besin alerjisi yaratabilir. Bebeklerdeki botulizm, Clostridium botulinum olarak adlandırılan bir bakterideki sporların sindirilmesi sonucu oluşur. Bu bakteri daha sonra içerde toksinler üretmeye başlar. Bu toksinler bebeklerin kas kontrolü için ciddi etkilere yaratabilirler. Aşırı vakalarda ( bu genelde nadir olur ) solunum kaskları felç olur. Eper acil tıbbi müdahale yapılmaz ise bebek ölebilir.

 

Bebeklerde botulizm; tıkanıklık, beslenmede uyuşukluk ve zayıf emme, güçsüz ağlama, hareketlerde azalma, yutma zorluğu, kas güçsüzlüğü, solunum problemleri şeklinde kendisini gösterir.

 

Bal 1 yaşından sonra neden güvenlidir?

 

Bal 1 yaşından sonra BEBEKLERDE GÜVENLİDİR. Çünkü bebeğin sindirim sistemi olgunlaşmıştır. Bu nedenle mide bağırsak sistemindeki toksinleri dışarı daha kolay atar. Mide bağırsak sistemi daha iyi çalışır. 

 

Bal ile yapılmış besinler güvenli mi?

 

Bal ile yapılmış yani içinde bal bulunan besinlerden 1 yaşından önce güvenli değildir. Çünkü bunlar yüksek sıcaklıkta da yapılsalar, yüksek sıcaklıklar da botulizm sporlarını yok etmezler. Bu nedenle içinde bal bulunan kek, pasta, kraker v.b. besinleri de bebeğe vermemek gerekir.

Yayın Tarihi : 06-04-2015
Okunma Sayısı : 4732

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: