En Son Yorumlar

Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebekler ek besinleri almaya başladıklarında beslenmesi yetişkinlerinkinden farklıdır. Örneğin yağsız veya düşük yağlı besinler yetişkinlere önerilirken bebekler için düşük yağlı beslenme uygun değildir. Lifli besinler bebeklerin sindirim sistemi iç faydalı olmakla birlikte fazla düzeyde lifli besin tüketmek bebeğin sindirim sistemine zara verebilir. Bir bebeğin enerji düzeyinin artması için düşük yağlı bir beslenme uygun olmamaktadır.

 

Eğer sizin bebeğiniz de ek besinleri almaya başladıysa 6-12 aylık olduklarında beslenmesinde bazı önemli temel noktalara dikkat etmeniz ve bazı besin gruplarını özellikle yedirmeniz gerekir. İşte size bazı tavsiyeler:

 

1. Sebze ve meyveleri ihmal etmeyin

 

Bebeğiniz ek besinleri almaya başladığında en temel besin gruplarından birisi taze sebze ve meyveler olacaktır. Çünkü sebze ve meyveler bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitaminleri, mineralleri içerirler. Ayrıca bebeğiniz için gerekli olan lifleri de sağlar.

 

Bebeğinize meyve olarak mutlaka kırmızı, sarı ve yeşil meyvelerden yedirin. Çünkü bu meyveler önemli birçok vitamin ve mineral açısında zengin olmakla birlikte özellikle A vitamini kaynağıdır.

 

Yeşil yapraklı sebzeler de bebeğinizin beslenmesi için oldukça değerlidir. Çünkü önemli bir C vitamini kaynağıdır. Bunun yanında C vitamini olarak portakal ve mandalina gibi turunçgil meyvelerini, kavunu ve mangoyu yedirebilirsiniz.

 

2. Nişastalı gıdalar

 

Nişastalı gıdalar da bebeğinizin belenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü nişastalı gıdalar da bebeğiniz için önemli bir besin kaynaklarıdır. Besin değerleri yüksektir. Bebeğinize enerji verirler. Protein yanında lif ve B vitamini de sağlarlar. Nişastalı yiyecekler ayrıca diğer başka vitaminleri de içerir. Nişastalı yiyecek olarak bebeğinize pirinç, makarna, patates, ekmek ve hububatları yedirebilirsiniz.

 

3. Protein kaynaklarından yedirin

 

Bir bebeğin iyi bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için proteinlere de ihtiyacı vardır. Hatta proteinler bebekler için kritiktir. Bebeğiniz eğer üç öğünde ek besinler alıyorsa bunun en az

2 öğününde protein içeren besin yedirmelisiniz. Protein kaynağı olarak sadece et ve balığı düşünmeyin. Bunlar önemli protein kaynaklarıdır. Fakat bebeğinizin beslenmesini çeşitlendirmeli ve diğer protein kaynaklarını da zaman içinde bebeğinize sunmalısınız. Et ve balığın dışında bebeğinize yumurta, baklagiller, fasulye, mercimek, soya fasulyesi peyniri gibi protein kaynaklarını da yedirebilirsiniz.

 

4. Bebeğinizin beslenmesinde yağlar

 

Bebeklerin beslenmesi biz yetişkinlerin beslenmesinden farklıdır. Örneğin yağ tüketimi bebeklerin büyüyüp, gelişmesinde önemlidir. Çünkü bebekler veya çocuklar yağa yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyar. Özellikle bebeğiniz 2 yaşında olan kadar ona süt, yoğurt ve peynirin tam yağlı olanlarını yedirin.

 

5. Lifli besinler

 

Lifli besinler de bebekler sindirim sistemi için gereklidir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak kabızlık gibi sorularda faydalıdır. Fakat bir bebeğe aşırı derece de lifli besin yedirmek de zararlıdır. Çünkü bir bebeğin şu an için sindirim sistemi fazla miktarda lifle baş edemez. Fazla miktarca lif ayrıca bebeğiniz veya çocuğunuz karnını çabuk doyurabileceği için diğer besinlerden beslenmesini önleyebilir. Bebeğinize hububatları yedirebilirsiniz. Sebze ve meyveler de lif kaynağıdır.

 

Bir bebeğin beslenmesinde en öneli kurallardan birisi de dengedir. Bebeğiniz ek besinleri almaya başladığında her besinden dengeli bir şekilde vermeye çalışın. Bebeğinizi bir besinle tanıştırdıktan sonra diğer bir yeni besin için 2-3 gün kadar bekleyin. Bir seferde birden fazla ek besinle bebeğinizi tanıştırmaktan kaçının.

Yayın Tarihi : 14-04-2016
Okunma Sayısı : 4628

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: