En Son Yorumlar

Bebeklerin Beslenmesi

Bebekler aç olduklarında, beslenme ihtiyacı duyduklarında bunun işaretlerini gösterirler. Bunun en belirgin işareti bebeğin ağlamasıdır. Bebekler aç olduklarında beslenirler ve tok olduklarında yemeyi bırakırlar. Aslıda bebeklerin beslenme ihtiyacı bu kadar basittir. Uzmanlar bebeklerin beslenme ihtiyaçlarının bebeklerin talebi üzerine olması gerektiğini belirtirler. Yani bebekler istedikleri sürece beslenirler. Bunun anlamı bir bebek ister emzirilsin ister, biberonla beslensin, açlık işaretlerini mutlaka gösterir.

 

Genelde pediatri akademileri bebeklerin en az 6 ay süreyle emzirilerek beslenmesini ve 6 aydan sonra da ek besinlerin yanında 1 yıla kadar emzirmenin devam etmesini önermektedirler. Hatta Dünya Sağlık Örgütü çocukların 2 yaşına kadar emzirilmelerinin faydalı olduğunu belirtmektedir.

 

Her ne kadar anne sütü bebekler için eşsiz bir besin kaynağı olsa da emzirilen bebeklerinde sağlıklı gelişmeleri için vitamin ve diğer besin desteklerine ihtiyaçları olabilir, özellikle demir mineraline… Bebeklerini emzirmeyen anneler ise demir katkılı bebek mamalarını tercih etmeleri gerekir.

 

İnek sütü, soya sütü ve keçi sütü 1 yaşından küçük bebekler için tavsiye edilmemektedir. Bu sütlerde bebekler için yeterli yağ, demir ve diğer bazı besin maddeleri yeterli değildir. Ayrıca inek sütü ve keçi sütündeki protein bebeklerin sindirimi için uygun değildir. Bebekler bu sütleri sindirmekte zorlanırlar.

 

Bebeklere 6 aydan sonra ek besinler verilmeye başlanır. Bebeğe ek besinlere verilmeye başlandığı zaman bazı önemli hususları dikkate almakta fayda vardır.

 

1. Bebeğin ilk ek besinleri çok yumuşak besinler olmalıdır. Çok yumuşak besinlerle başlanmalıdır.

 

2. Bebeğe her seferinde bir besin tanıştırılmalıdır. Bir besin bebeğe verildikten sonra birkaç gün bekleyip herhangi bir alerji gelişip gelişmediği kontrol edilir.

 

3. Bebek ek besinleri aldığı zaman açlık ve tokluk işaretlerine bakmak gerekir.

 

4. Bebeğinize ilk ek besinleri verirken onun genelde aç olduğu zamanları tercih edin. Böylelikle ek besini alması daha kolay olur.

 

5. Bebeğiniz kendini iyi, hissettiği zamanlarda ek besinleri vermeye başlamak daha uygundur. Mızmızken, ağlarken, hastayken ek besinleri kabul etmesi zor olur.

 

6. Huzurlu ve sakin bir ortamda ilk ek besinleri tanıştırın.

Yayın Tarihi : 13-08-2014
Okunma Sayısı : 2420

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: